torstai, 2 huhtikuun, 2026
Koti L'appel Du Vide esittää: Dada Pogrom (ISL), Lola Kumtus, Germ_

    L’appel Du Vide esittää: Dada Pogrom (ISL), Lola Kumtus, Germ_

    [TAPAHTUMA ALKANUT JA MAHDOLLISESTI MENNYT]
      TEE UUSI TAPAHTUMAHAKU


    to 26.9. Aika: 19:00
    On the Rocks | Mikonkatu 15, Helsinki, 00100 | iCal

    On the Rocks on 350 keikkayleisön musiikkibaari ja liveklubi Helsingin ydinkeskustassa, aivan päärautatieaseman vieressä.

     

    Islantilainen elektro-artisti Dada Pogrom syyskuun lopussa On The Rocksiin, mukana kotimaiset elektro-nimet Lola Kumtus ja _Germ
    Dada Pogrom on elektronisen musiikin projekti, joka keskittyy Tech Noireen. Dada Pogromin perustaja ja ainoa pysyvä jäsen on reykjaviklainen Kenneth Walter Kaldalóns Balys. Vuonna 1989 perustettu ryhmä käyttää runsaasti analogisia syntetisaattoreita ja kaikulaitteita sekä urbaaneissa ympäristöissä nauhoitettuja ääniä. Balys on tuottanut ja esittänyt elektronisia teoksia ja musiikkia vuodesta 1981. Balys on työskennellyt vuosien ajan geofysiikan ja viestinnän parissa, ja hän hyödyntää teknistä tietämystään musiikkinsa tekemisessä. Dada Pogrom levyttää saksalaiselle Kernkrach-levymerkille.

    Lauteet Dada Pogromille lämmittelevät vuonna 2013 Helsingissä perustettu Minimal/Electro/EBM-duo Lola Kumtus, jonka musiikilliset juuret ulottuvat minimal wavesta funkiin, Italo-discoon ja hard Core -punkiin, sekä tuore tamperelainen teknoprojekti _GERM, jonka musiikissa toistuvat takovat rytmit, häiritsevät sävelkulut ja intensiivinen tunnelma.

    Keikan järjestää helsinkiläinen L’appel Du Vide -ohjelmatoimisto.

     


    Tapahtumat Keikat


    L’appel Du Vide esittää: Dada Pogrom (ISL), Lola Kumtus, Germ_
    to 26.9.
    19:00
    Hintaluokka:
    Tapahtuma verkossa

    Tapahtumapaikka


    On the Rocks On the Rocks
     Mikonkatu 15
    Helsinki
    00100

    Hotellit läheisyydessä Kamppi

    On the Rocks on 350 keikkayleisön musiikkibaari ja liveklubi Helsingin ydinkeskustassa, aivan päärautatieaseman vieressä.

    Livemusiikin lisäksi vuonna 2001 aloittaneella rockklubilla on stand up -iltoja, jameja, dj-klubeja yön pikkutunneille asti. Yläkerran Street Bar on viihtyisä hengailupaikka musadiggareille ja kaikille kaupungin janoisille, ilmainen biljardi. Kesä tuo myös trubaduurit ja dj:t klubin terassille.

    Alakerran klubi tarjoaa livemusiikkia vähintään neljänä iltana viikossa: Rocks Club on auki keskiviikosta lauantaihin, ja viikonlopun juhlakansaa liikuttavat livebändien lisäksi myös mainiot dj:t.

    TÄYDENNÄ KEIKKAELÄMYS

    Hotelli lähellä On The Rocksia

    Scandic Grand Central Helsinki
    Scandic Grand Central Helsingin hotellihuoneesta avautuu näkymä Suomen Kansallisteatterille ja Casinolle.

    Scandic Grand Centralin sijainti on teatterilomailijalle optimaalinen. Hotelli on sijainniltaan oivallinen valinta alueen keikkatapahtumiin nähden, sillä sen ulko-ovelta on vain muutama askel On The Rocksin terassille.

    Helsingin Rautatieasemalla Eliel Saarisen suunnittelemassa arvorakennuksessa vanhanajan charmi yhdistyy inspiroivasti nykyaikaan.

    Hotellin lähes 500 ajattoman tyylikästä ilmastoitua huonetta tarjoavat kattavan valikoiman ensiluokkaiseen hotellielämykseen ja rauhaisan lepopaikan kaupungin vilinästä. Näkymät huoneista ovat ainutlaatuiset. Huoneesta riippuen voit ihailla Kansallisteatteria, Ateneumia, asemalaiturin vilinää, hotellin upeaa sisäpihaa tai vehreää Kaisaniemen puistoa.

    Lue lisää: scandichotels.fi

    MAINOS

    On the Rocks KOHOKOHTIA

    <a href="/tampere/ilmoita-tapahtuma/">Ilmoita tapahtuma tästä</a>





    Lisää samanlaisia tapahtumia:
    KEIKAT HELSINKIKEIKAT TAMPERE | KEIKAT OULU
    Suunnitteletko kulttuurilomaa? Keikat ja klubit Suomen parhaissa livemusiikkikaupungeissa.