JAZZ HELSINKI

Helsingin jazz-tapahtumat löydät Kohokohdat.fi -tapahtumakalenterista.

Jazz-buumi käy Helsingissä yhä kuumempana. Siksi ylläpidämme jazz-henkisistä tapahtumista omaa kalenteria. Tapahtumakalenterista löydät myös blues-, roots- ja etno-tyyppisiä tapahtumia.

JAZZ-KLUBIT

SEURAAVAKSI

ke 16.1. Show & Dinner: La Soirée Edith Piaf avec Tia Cohen
Italialaisia ja ranskalaisia makuaistielämyksiä tarjoava ravintola Fabrik on karismaattisen "Punavuoren...
ke 16.1. Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guests
Pjazzan joka keskiviikkoinen gypsy jazz -iltaa isännöi jazzkitaristi Tomi Kettunen....
ke 16.1. Rytmihäiriö -livejazzklubi: Kari Antila Quintet
Vuodesta 1997 asti rytmiä Pitkänsillan paremmalle puolelle tuonut Rytmihäiriöklubi tarjoaa...

TAMMIKUU 2019


keskiviikko 16.1.2019


ke 16.1.18:30 Show & Dinner: La Soirée Edith Piaf avec Tia CohenRavintola Fabrik
ke 16.1.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
KE 16.1.20:30 NAT NEWBORN LIVE JUKEBOXStoryville Jazzklubi
ke 16.1.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubi: Kari Antila QuintetJuttutupa

torstai 17.1.2019


to 17.1.19:00 Jukkis Uotila Young Lions TrioKoko Jazz
TO 17.1.20:30 COHIBA CLUB BY ORQUESTA TRI COHIBAStoryville Jazzklubi

perjantai 18.1.2019


PE 18.1.17:30 BLUESFEST: LAURI JA SATUStoryville Jazzklubi
pe 18.1.20:00 Kauko RöyhkäKapsäkki
PE 18.1.20:30 BLUESFEST: ERJA LYYTINENStoryville Jazzklubi
PE 18.1.23:00 BLUESFEST: QUEEN FATIMA WITH HELGE TALLQVIST BANDStoryville Jazzklubi
PE 18.1.23:59 BLUESFEST: ROBBIE HILL BLUES BANDStoryville Jazzklubi

lauantai 19.1.2019


la 19.1.20:00 Ghettoklubi: Traveling Jones feat. Eero RaittinenJuttutupa
LA 19.1.20:30 BLUESFEST: SIM BUTLER & THE SLIMCUTSStoryville Jazzklubi
LA 19.1.23:00 BLUESFEST: TEELE VIIRA & RAUL UKAREDA BAND (EST)Storyville Jazzklubi
LA 19.1.23:59 BLUESFEST: DR. HELANDER & THIRD WARDStoryville Jazzklubi

sunnuntai 20.1.2019


su 20.1.19:00 Vallilan TangoJuttutupa

tulossa


ma 21.1.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ma 21.1.20:00 Kari Ikonen TrioKoko Jazz
TI 22.1.20:30 ROOTS TUESDAY WITH TOMI LEINOStoryville Jazzklubi
KE 23.1.21:00 PIIRPAUKE (LEVYNJULKAISUKEIKKA)Tavastia-klubi
KE 23.1.20:30 NAT NEWBORN LIVE JUKEBOXStoryville Jazzklubi
ke 23.1.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 23.1.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubi: Markus Niittynen QuartetJuttutupa
to 24.1.18:30 First Aid Kit Helsingin jäähalli
to 24.1.19:00 Frank McCombKoko Jazz
TO 24.1.20:30 THURSDAY NIGHT FEVER: PHIL HARMONIC BAND & MARIA GERTSJAKStoryville Jazzklubi
PE 25.1.17:30 FRIDAY AFTER FIVE: SEPPO HOVI & PEKKA SARMANTOStoryville Jazzklubi
PE 25.1.20:30 CHARLOTTA KERBS AND HER NEW ORLEANS RHYTHM GANGStoryville Jazzklubi
PE 25.1.23:00 JUSSI & THE BOYSStoryville Jazzklubi
LA 26.1.20:30 JONE'S BROS & HOTT FILEStoryville Jazzklubi
la 26.1.19:00 ENTRE DOS AMIGOS: ANNA MURTOLA & JOONAS WIDENIUS Malmitalo
la 26.1.21:00 Ghettoklubi: Dr. Helander & Helander & Third Ward feat. Little Willie MehtoJuttutupa
su 27.1.19:00 Bluegrass-jamit LinkossaLinko Pizzabar
ma 28.1.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
TI 29.1.20:30 ROOTS TUESDAY WITH JAY KORTEHISTOStoryville Jazzklubi
KE 30.1.20:30 NAT NEWBORN LIVE JUKEBOXStoryville Jazzklubi
ke 30.1.19:00 SELLOSALI: TUOMO & MARKUS FEAT. VERNERI POHJOLA Sellosali
KE 30.1.20:00 FRANK ZAPPA MEMORIAL PANCAKE BREAKFASTTavastia-klubi
ke 30.1.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 30.1.20:00 15 vuotta Zappaa: Frank Zappa Memorial Pancake BreakfastTavastia-klubi
ke 30.1.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubi: LithiumJuttutupa
to 31.1.21:00 Petri Kautto Country & NorthernJuttutupa

HELMIKUU 2019


pe 1.2.19:00 OMJ 2019: Jaakko Kuusisto, Heini Kärkkäinen, Iiro Rantala, Kaari & Roni MartinG Livelab
la 2.2.21:00 Ghettoklubi: Mara BallsJuttutupa
la 2.2.22:00 Musica Nova 2019: defunensemble – Ko(o)diG Livelab
su 3.2.19:00 Al McKay's Earth, Wind & Fire ExperienceHelsingin kulttuuritalo
ma 4.2.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 6.2.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 6.2.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
to 7.2.19:00 MUSICA NOVA Espoon kulttuurikeskus
to 7.2.19:00 SELLOSALI: JUSSI SYREN AND THE GROUNDBREAKERS Sellosali
la 9.2.19:00 ÁNGEL MUNOZ: CLAROSCURO (ESPANJA) Savoy-teatteri
LA 9.2.22:00 THE BEAT FROM PALOOKAVILLE (SWE)Storyville Jazzklubi
la 9.2.21:00 Ghettoklubi: AT's Roots & Ramblin'Juttutupa
su 10.2.18:00 Ghettoklubi: Gwenifer Raymond (UK), Kadonnut MannerJuttutupa
ma 11.2.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 13.2.18:30 Show & Dinner: La Soirée Edith Piaf avec Tia CohenRavintola Fabrik
ke 13.2.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 13.2.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
ke 13.2.18:30 Show & Dinner: La Soirée Edith Piaf avec Tia CohenRavintola Fabrik98,50 €
to 14.2.19:00 SELLOSALI: EMMA SALOKOSKI & ILMILIEKKI QUARTET Sellosali
to 14.2.19:00 Craig Taborn (US)G Livelab
to 14.2.19:00 Ystävänpäivä Koko Jazz Clubilla: Osmo Ikonen ja Lenni-Kalle TaipaleKoko Jazz
pe 15.2.19:00 SELLOSALI: THE FILTHY SIX UK Sellosali
la 16.2.19:00 Timo Tuominen: Brel Final SpécialKansallisteatterin Lavaklubi
ma 18.2.19:00 ANNA-SOFIA TUOMINEN, PIHLA POHJOLAINEN JA KAJ CHYDENIUS KOM-teatteri
ma 18.2.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 20.2.19:00 Herd G Livelab
ke 20.2.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 20.2.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
pe 22.2.19:00 Franz Lehár: GiudittaAleksanterin teatteri
la 23.2.19:00 Laila Kinnunen tribuuttiKapsäkki
la 23.2.19:00 Viva Las Vegas – The 3 Elvis ShowHelsingin kulttuuritalo
la 23.2.20:00 HexvesselG Livelab
su 24.2.16:00 Franz Lehár: GiudittaAleksanterin teatteri
su 24.2.19:00 Bluegrass-jamit LinkossaLinko Pizzabar
ma 25.2.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 27.2.19:00 Franz Lehár: GiudittaAleksanterin teatteri
ke 27.2.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 27.2.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
to 28.2.20:00 Jarmo Saari RepublicG Livelab

MAALISKUU 2019


la 2.3.20:00 This is Bolton Avenue!Teatteri Forum
la 2.3.21:00 Ghettoklubi: Mike Bell & The BelltonesJuttutupa
ma 4.3.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ti 5.3.19:00 Franz Lehár: GiudittaAleksanterin teatteri
ke 6.3.19:00 Franz Lehár: GiudittaAleksanterin teatteri
ke 6.3.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 6.3.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
pe 8.3.19:00 BILLY COBHAM & UMO JAZZ NOIR Savoy-teatteri
la 9.3.21:00 Ghettoblues: Honey B & T-BonesJuttutupa
la 9.3.19:00 JAZZMEIA HORN & 3TM Savoy-teatteri
su 10.3.15:00 BO SUNDSTRÖM JAZZ Savoy-teatteri
ma 11.3.19:00 JONNAKAISA RISTO JA KAJ CHYDENIUS KOM-teatteri
ma 11.3.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ti 12.3.19:00 Franz Lehár: GiudittaAleksanterin teatteri
ke 13.3.18:30 Show & Dinner: La Soirée Edith Piaf avec Tia CohenRavintola Fabrik
ke 13.3.19:00 Franz Lehár: GiudittaAleksanterin teatteri
ke 13.3.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 13.3.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
ke 13.3.18:00 TANSSIVA LOUHISALI: SCREAMING JAY & THE BONES Espoon kulttuurikeskus
ke 13.3.18:30 Show & Dinner: La Soirée Edith Piaf avec Tia CohenRavintola Fabrik98,50 €
to 14.3.19:00 SELLOSALI: TIMO LASSY JA RICKY-TICK BIG BAND BRASS Sellosali
pe 15.3.19:00 SILVENNOINEN, FÖRSTI, HELA & BAND Savoy-teatteri
pe 15.3.20:00 PK KERÄNEN & VALTTERI PÖYHÖNEN Espoon kulttuurikeskus
la 16.3.15:00 DIIVA SVENGAA! - TAPIOLA BIG BAND FEAT. MARI PALO Espoon kulttuurikeskus
la 16.3.18:00 SUOMI-CUBA SHOW Malmitalo
la 16.3.18:00 SELLOSALI: LAULUN TAKAA -KLUBI: PETTERI SARIOLA Sellosali
su 17.3.19:00 Savoy-teatterin loppuunmyyneelle pianistikomeetalle Peter Bencelle lisäkeikka SuomeenHelsingin kulttuuritalo
ma 18.3.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 20.3.19:00 SELLOSALI: SAMBA TOURÉ Sellosali
ke 20.3.19:00 Naturally 7Helsingin kulttuuritalo
ke 20.3.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 20.3.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
la 23.3.19:00 NORDIC BLUES PULS Savoy-teatteri
la 23.3.19:00 SELLOSALI: ENSUEÑO FLAMENCO Sellosali
la 23.3.21:00 Ghettoklubi: Fried Okra Band (Tanska), HousepattonsJuttutupa
su 24.3.19:00 Robin Banerjee (London) - Ska Jazz Connection +special guestsKapsäkki
ma 25.3.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 27.3.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 27.3.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
to 28.3.19:00 SELLOSALI: BOBBY RUSH (US) Sellosali
pe 29.3.19:00 AN EVENING WITH DEVIN TOWNSEND Savoy-teatteri
la 30.3.19:00 AN EVENING WITH DEVIN TOWNSEND Savoy-teatteri
la 30.3.19:30 Postmodern JukeboxHelsingin kulttuuritalo
su 31.3.19:00 Bluegrass-jamit LinkossaLinko Pizzabar

HUHTIKUU 2019


ma 1.4.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ma 1.4.19:00 HAAPOJA & ILLMARI KOLLEKTIIVI KOM-teatteri
MA 1.4.20:00 J. KARJALAINEN (OVET 20:00)Tavastia-klubi
TI 2.4.20:00 J. KARJALAINEN (OVET 20:00)Tavastia-klubi
ti 2.4.12:00 TEPPO MÄKYNEN & UMO Savoy-teatteri
ke 3.4.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 3.4.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
to 4.4.18:00 Kaisa's Machine feat. Severi Pyysalo / Arto Ikävalko QuintetMusiikkitalo
TO 4.4.20:00 ILMAVOIMIEN BIG BAND (OVET 20:00)Tavastia-klubi
pe 5.4.18:59 FADOA JA KAP VERDEN RYTMEJÄ, 2 PÄIVÄÄ Savoy-teatteri
pe 5.4.19:00 GISELA JOAO (PORTUGALI) Savoy-teatteri
PE 5.4.20:00 TUURE KILPELÄINEN JA KAIHON KARAVAANI (OVET 20:00)Tavastia-klubi
LA 6.4.19:00 TUURE KILPELÄINEN JA KAIHON KARAVAANI (OVET 19:00)Tavastia-klubi
la 6.4.19:00 TÉTÉ ALHINHO & LUCIBELA Savoy-teatteri
ma 8.4.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 10.4.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 10.4.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
to 11.4.19:00 JUURIJUHLA-ROTFEST 2019: TUULETAR, MÄSÄ DUO Sellosali
pe 12.4.19:00 URYUPIN & TRIO ROOZEMAN Espoon kulttuurikeskus
pe 12.4.19:00 JUURIJUHLA-ROTFEST 2019: KIMMO POHJONEN SKIN, ALASH (TUVA Sellosali
la 13.4.18:00 JUURIJUHLA-ROTFEST 2019: CURLY STRINGS, BALTIC CROSSING JA ENKEL Sellosali
ma 15.4.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 17.4.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 17.4.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
ke 17.4.19:00 SELLOSALI: CLEANING WOMEN Sellosali
to 18.4.19:00 SELLOSALI: WIGWAM EXPERIENCE Sellosali
la 20.4.19:00 MARK KOZELEK OF SUN KIL MOON (US) Savoy-teatteri
ma 22.4.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 24.4.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 24.4.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
ke 24.4.19:00 APRIL JAZZ: BOBBY MCFERRIN Espoon kulttuurikeskus
ke 24.4.19:00 SELLOSALI: THE ELVIS CONCERT 2019 Sellosali
to 25.4.19:00 APRIL JAZZ: MARIUS NESET & TAPIOLA SINFONIETTA Espoon kulttuurikeskus
to 25.4.19:00 THE ELVIS CONCERT 2019 Savoy-teatteri
to 25.4.19:00 APRIL JAZZ: SOMI Sellosali
pe 26.4.19:00 APRIL JAZZ: JOHN SCOFIELD TRIO Espoon kulttuurikeskus
pe 26.4.19:00 APRIL JAZZ: ODDISEE & GOOD COMPNY Sellosali
la 27.4.18:00 APRIL JAZZ: TRIO HLK FEAT. EVELYN GLENNIE Sellosali
la 27.4.19:00 APRIL JAZZ: JOSHUA REDMAN TRIO, VALTTERI LAURELL NONET FEAT. ANTTI SARPILA Espoon kulttuurikeskus
su 28.4.19:00 Bluegrass-jamit LinkossaLinko Pizzabar
ma 29.4.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ma 29.4.19:00 LADYSMITH BLACK MAMBAZO (ZA) Savoy-teatteri

TOUKOKUU 2019


ke 1.5.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 1.5.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
ma 6.5.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 8.5.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 8.5.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
to 9.5.19:00 UMO & FELIPE SALLES (BR/US) Savoy-teatteri
ma 13.5.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 15.5.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 15.5.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
ma 20.5.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ti 21.5.19:00 CRISTINA BRANCO Savoy-teatteri
ke 22.5.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 22.5.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
pe 24.5.19:00 FLAMENCON ILTA Kanneltalo
pe 24.5.19:00 RUMBA LIBERTE! Savoy-teatteri
ti 28.5.12:00 UMO: ESKO LINNAVALLI -SÄVELLYSKILPAILUN FINAALI Savoy-teatteri
ke 29.5.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 29.5.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa

KESÄKUU 2019


ke 5.6.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 5.6.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
ke 12.6.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 12.6.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
ke 19.6.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
ke 19.6.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
ke 26.6.19:00 Pizzaa & Jazzia – Gypsy Jazz Wednesdays: Tomi Kettunen & guestsPjazza
pe 13.12.19:00 FORK - SO... THIS IS CHRISTMAS? Savoy-teatteri
la 14.12.14:00 FORK - SO... THIS IS CHRISTMAS? Savoy-teatteri
la 14.12.19:00 FORK - SO... THIS IS CHRISTMAS? Savoy-teatteri