KotiKeikatJazzKoko Jazzin keikat syksyllä 2026

Koko Jazzin keikat syksyllä 2026

Koko Jazz Club on Helsingissä toimiva kotimaista ja kansainvälistä jazzia viikottain tarjoava jazzklubi, joka on muusikoiden perustama.

Jazzmuusikoiden Helsingin Kallioon perustama Koko Jazz Club muuttaa syksyllä Ullanlinnaan ja tarjoaa kaupungin parasta jazzia yli sata kertaa vuodessa Helsingissä ja Iisalmessa. Seuraamme tällä sivulla jazzklubin Helsingin keikkoja.

to 24.9. Brian Charette, Mathias Sandberg & Teppo Mäkynen

la 03.10. Grand Opening: Sinne Eeg / Uotila / Marjamaa / Hirvonen

ma 05.10. Arttu Takalo Super Group

ti 13.10. KJC Super Jam hosted by Holger Marjamaa

ke 14.10. KOKO ALL STAR BIG BAND Feat. Jukkis Uotila

la 17.10. Tom Ollendorff Trio

la 24.10. Jenny Robson Quartet feat. Holger Marjamaa

la 31.10. Peela

ti 03.11. 100 – Mäkynen/Mannila/Lassy/Antila/Mäensivu

la 07.11. Koko Dance Club: Nina Hyvärinen & Friends

ma 09.11. KJC Super Jam hosted by Holger Marjamaa

la 14.11. MANUEL DUNKEL QUARTET

la 21.11. Varre Vartiainen Organ Freemen

la 28.11. Holger Marjamaa Trio

to 03.12. Alexi Tuomarila Quartet

la 05.12. KJC Solo Piano: Marian Petrescu plays from Oscar to Chick

SEURAAVAT KEIKAT

Brian Charette, Mathias Sandberg & Teppo Mäkynen
 to 24.9. 19:00

Brian Charette, Mathias Sandberg & Teppo Mäkynen

Helsinki Koko Jazz


Koko Jazz Clubin syksy tuo jazzin uudelle lavalle Ullanlinnaan

Koko Jazz Clubin syyskausi 2026 alkaa Hakaniemen jäähyväiskonsertilla 24. syyskuuta, jossa esiintyvät jazzurkuri Brian Charette, Mathias Sandberg ja Teppo Mäkynen. Tämän jälkeen Koko Jazz Club aloittaa uudessa paikassaan Helsingin Ullanlinnassa, Kapteeninkatu 26:ssa.

Koko Jazz Clubin uusi aikakausi
Sinne Eeg

Koko Jazz Clubin uusi aikakausi alkaa lokakuussa

Uuden klubin avajaisia vietetään 3. lokakuuta, jolloin lavalle nousevat kansainvälinen jazz-tähti Sinne Eeg sekä Jukkis Uotila, Holger Marjamaa ja Timo Hirvonen. Lokakuussa ohjelmassa ovat myös Arttu Takalo Super Group, Koko All Star Big Band feat. Jukkis Uotila, Tom Ollendorff Trio sekä Jenny Robson Quartet feat. Holger Marjamaa. Kuukauden päättää fuusion superryhmä Peela Johannes Granrothin johdolla.

Marraskuussa Koko Jazz Clubilla kuullaan 100 – Mäkynen/Mannila/Lassy/Antila/Mäensivu -kokoonpanoa koko perheen Suomijazz-konsertissa. Ohjelmassa on myös tanssin ja jazzmusiikin yhdistävä Koko Dance Club: Nina Hyvärinen & Friends, Manuel Dunkel Quartet, Varre Vartiainen Organ Freemen sekä Holger Marjamaa Trio.

Syksyn ohjelma jatkuu joulukuussa Alexi Tuomarila Quartetin konsertilla. Vuoden päättää 31. joulukuuta Uuden Vuoden Gaalassa Eeppi Ursin Orchestra, jonka teemana on Viva Las Vegas.

Katso lisää keikkoja: kokojazz.fi/konsertit

Myös KokoTeatteri asuu jatkussa Ullanlinnassa Teatteri on vapaa ammattiteatteri, jonka ohjelmisto koostuu uusista kotimaisista näytelmistä ja kiinnostavien ulkomaisten näytelmien Suomen kantaesityksistä.

Koko Jazz Club tuo jazzin Helsingin Ullanlinnaan

Koko Jazz Club on Helsingin jazzelämän kohtaamispaikka, jossa kuullaan kotimaisia huippuja, kansainvälisiä vieraita ja uusia kiinnostavia jazzkokoonpanoja. Konserteissa jazz saa seurakseen myös muita musiikin ilmaisumuotoja, ja ohjelmistossa kuullaan monipuolisesti erilaisia tyylejä ja kokoonpanoja.

Koko Jazz Club toimii nykyisin KokoTeatterin uudessa tilassa Ullanlinnassa, Kapteeninkadulla. Uusi sali on suunniteltu soveltumaan teatterin lisäksi erinomaisesti musiikkiin, tanssiin ja sirkukseen. Jazzkonserteissa tilaan voidaan ottaa jopa noin 200 kuulijaa.

Koko Jazz Clubin taiteellisesta linjasta vastaa jazzmuusikko ja taiteellinen johtaja Timo Hirvonen. Ohjelmistossa yhdistyvät jazzin pitkät perinteet, tämän päivän tekijät ja ennakkoluuloton kiinnostus musiikin uusiin suuntiin.

Koko Jazz Clubin konsertit järjestetään osoitteessa Kapteeninkatu 26, 00140 Helsinki.

Hotelli lähellä Koko Jazz Clubin keikkoja

Lue lisää: scandichotels.fi