Niemi-Kapeen yleiset saunavuorot jatkuvat ympäri vuoden. Savusauna sijaitsee Näsijärven rannalla Tampereen Teiskossa. Uiminen sekä vilvoittelu on mahdollista saunottelun lomassa. Saunojen löylyt lämmittää jo yli parinkymmenen vuoden kokemuksella saunamestari Raine Vähätalo.

Savusauna Tampereella”Ulkomaille Teiskoon” on tamperelainen sanonta, sillä keskustasta on sinne hieman matkaa, mutta siellä savusauna lämpenee kesällä säännöllisesti ja syys-, talvi- ja kevätkaudella. Kesällä saunotaan tiistaisin ja talvikaudella sunnuntaisin.

Niemi-Kapeen matkailutilan yleisistä saunavuoroista tuli nopeasti suosittu saunatapahtuma.

Noin 50 km Tampereen keskustasta sijaitsevaan saunaelämykseen on helppo yhdistää myös luontoaktiviteetteja. Tampereen upeimmista luontoretkikohteista erityisesti  Roninmaan laavu (37 km) ja kaupungin lähettyvillä sijaitseva Kintulammin retkeilyalue (42 km) ovat hyvin suositeltavia tutustumiskohteita. Lähellä on myös / Helvetinjärven kansallispuisto (39 km) sekä upea Haralanharju (48 km). Vauhdikkaampaa aktiviteettia vastapainoksi kaipaileva voi kesäkaudella järjestää vaikkapa kartingkisat Kaanaassa, aivan Niemi-Kapeen lähettyvillä. Katso lisää vinkkejä Tekemistä Tampere -sivuiltamme. Löydät lisää kaikille avoimia saunoja sivuiltamme.

 

SYKSYN 2026 AVOIMET SAUNAVUOROT

Sunnuntai 18.1. klo 15.00-17.00

Sunnuntai 18.1. klo 17.30-19.30

Sunnuntai 1.2. klo 15.00-17.00

Sunnuntai 1.2. klo 17.30-19.30

Sunnuntai 8.2. klo 15.00-17.00

Sunnuntai 8.2. klo 17.30-19.30

Sunnuntai 15.2. klo 15.00-17.00

Sunnuntai 15.2. klo 17.30-19.30

 

25 € (Seurueen kuski saa jokaisesta kyytiläisestä 3 € alennusta omasta maksustaan.) Savusauna Rantasauna

Lue lisää tapahtumapaikan kotisivuilta.

Tapahtuma > Elämykset & huvit: saunominen


Niemi-Kapeen Savusauna lämpenee

Talvikaudella 2025 sunnuntaisin

 Hintaluokka: 25 
 Tapahtuma verkossa

 

Tapahtumapaikka


Niemi-Kapeen tila

Niemi-Kapeen tila
 Niemi-kapee
Tampere

 Hotellit läheisyydessä

Yleiset saunat Tampereella ja Pirkanmaalla – Löylyjä maailman saunapääkaupungissa

MAINOS