Tiiliholvin kokkitiimi on palannut lomaltaan täynnä villiä vihertävää virtaa! Tarjolla on tuore, keskikesän raaka-ainerunsautta hyödyntävä annoskimara varsin asiakasystävälliseen hintaan. Neljän ruokalajin kesämenu kun kustantaa vain 45 euroa.

Aterian alkuun tarjotaan korvasienikroketilla ja sherrymarengilla sattumoitettua pinaattikeittoa. Sen jälkeen päädytään eväkkääseen, joka on Pyhäjärvestä pyydettyä. Ahvenen saaminen ravintolaan juuri keittiön haluamassa muodossa ei kuitenkaan ollut ihan helpoin rasti.
– Halusimme annokseen nahallisia fileitä, mutta ahventa myydään kaikkialla nahattomana. Lopulta löysimme kalastajan, joka suostui toimittamaan meille ahvenet suomustettuina, keittiömestari Pietari Parkkonen kertoo.
Myös kunnon grillausmeininkiä on kesään kuuluvasti luvassa, sillä annoskatraasta löytyy sirkuloitua ja grillipannulla tirissyttä kuvetta. Lihan kyljessä kukertaa muiden lisukkeiden ohella mm. salottisipuli-sinapinsiemenhilloketta.
Jälkihyvä on kesään kuuluva raparperinen ja mansikkainen klassikkoyhdistelmä kuusenkerkällä ja hauskalla hattaraleikkisyydellä kruunattuna. Annoksen tuore raparperi on kypsytetty mansikkaliemessä, jotta makumaisemaan saadaan yhtenäisyyttä, eikä raparperin hapokkuus kirpaise suussa liikaa.

KESÄMENU
Pinaattia, korvasientä ja sherryä
Ahventa, spelttiä ja nokkosta
Härkää, varhaiskaalia ja sinappia
Raparperia, mansikkaa ja kuusenkerkkää
Menu à 45 €
Kesämenu korvaa yllätysmenun 15.7.-8.8.2016
Teksti ja kuvat: Ronja Honko, Lifestyle Media Oy











