KotiArkistoidutUutuusolouita julkaisseen Plevnan terassikausi käy jo kuumana lasitetulla Verannalla

Uutuusolouita julkaisseen Plevnan terassikausi käy jo kuumana lasitetulla Verannalla

Tampereen elävässä vanhassa kaupungissa sijaitseva Panimoravintola Plevna sai hiljattain lasitetun ja lämmitetyn terassin. Se on osaltaan tuonut mukavaa eloa Finlaysonin kaduille, sillä historiallisen miljöön katuvilinässä voi nyt nautiskella viimoilta suojassa paitsi ruokia, myös panimon uutuusoluita.

Lämmityslaitteet ja suoja tuulelta tekivät Plevnan terassista ympäri vuoden nautiskeltavan. Verannaksi nimetty terassi on parhaimmillaan ylivertainen nautiskelijan keidas, sillä kaupungista ei katettuja terasseja juuri muualta löydy.

Terassilla voi nauttia hiukopalaksi Sam Viitaniemen pienpanimo-oluiden kanssa pikkusyötävää tai vaikkapa fish & chips -annoksen. Isompaan nälkään aterioida voi niin lounas- kuin illallistyyliinkin.

Kevät toi hanoihin ja olutmyymälään uusia oluita

Palkittujen klassikoiden lisäksi ravintolassa on aina tarjolla kausituotteita ja uutuuksia, jota panimo kehittelee ahkerasti. Uutuusoluita ja erikoisempiakin makuyhdistelmiä on tarjolla kaiken aikaa. Nyt hanoihin saapui kaksi uutuusolutta:

KANNAS 5,2%

Perinteikäs ravintola Kannas Helsingissä täyttää 80-vuotta Koskipanimo on valmistanut heille raikkaan ameriikan laagerin, jossa puhtaus ja juotavuus on päällimmäisenä ideana. Oluen valmistuksessa on käytetty Tomahawk humalaa joka antaa hieman pihkamaisen aromin.

SIMCOE APA 5,7%

Tomahawk IPA: n tilalle tuli raikas Simcoe APA, joka on singel hoppi Amerikan pale ale. Kuiva, hedelmäinen ja reilusti greippinen, raikas olut, jonka jälkimaku puraisee mukavasti.

Panimomyymälän valikoima taas on kasvanut jo kymmeneen tuotteeseen, joista viimeiseksi ovat saapuneet Savuolut James, Tähti III, Pikku Mörkö ja perinteinen Vehnä, joka teki paluun. Pullotuotteita voi ostaa mukaan joka päivä klo 21 asti. Voit ostaa yksittäisiä pulloja, oluita laatikoittain tai valita mieleisesi 6-packin erilaisia oluita.

Plevnan Oktoberfest 2026
 pe 18.9. - su 4.10.

Plevnan Oktoberfest 2026

Tampere Panimoravintola Plevna
Panimoravintola Plevnan perinteinen Oktoberfest järjestetään tänä vuonna 18.9.-4.10.2026 uudistuneena. Panimoravintola...

ESIINTYJÄT 2026: Tallinn Brass, Lavassaare trio, DJ:t Juissi ja Jykke sekä panimohevoset


Plevnan Oktoberfestit: Oktober-brunssi
 su 20.9. 12:00

Plevnan Oktoberfestit: Oktober-brunssi

Tampere Panimoravintola Plevna
Tänä vuonna Plevnan Oktoberfestien aikana herkutellaan ensimmäistä kertaa Oktober-brunssilla. Brunssi...


Plevnan Oktoberfestit: Tallinn Brass
 ma 21.9. 19:00

Plevnan Oktoberfestit: Tallinn Brass

Tampere Panimoravintola Plevna
Kerää kaverit kokoon ja nostakaa tuopit ilmoille! Plevnassa Oktoberfest järjestetään...




 

Plevnan lounas tarjoillaan pöytiin lasitetulla Verannalla

 

Plevnan uusi terassi on lämpöinen ympäri vuoden – panimomestarin täysosumaolutta voi ostaa myös mukaansa

 

 

Toni Honko
Toni Honko
KOHOKOHDAT.FI, Lifestyle Media Oy, 040 591 8219, toni.honko@kohokohdat.fi

KERRO MUILLEKIN



Ravintola Tampere kassajärjestelmä

karaokebaari Tampere

AJANKOHTAISTA

Lisää luettavaa
SINUA VOISI KIINNOSTAA

Viinitapahtumat, tastingit ja viinintekijäillalliset Tampereella

Viinitastingit, viinitapahtumat tai viinintekijäillalliset tarjoaa loistavan mahdollisuuden tutustua viinin...

Teerenpelin stand up -klubi 2026

Tampereen Teerenpelissä on kerran kuukaudessa torstaisin ja lauantaisin naurulihaksia venäyttäviä stand up -koomikoita.

Riistakausi 2026 Tampereen ravintoloissa: peuraa, poroa, hirveä, fasaania, …

Parhaillaan meneillään oleva jahtikausi tuo Tampereen ravintoloiden pöytään Suomen luonnon parhaat antimet. Riistaa ravintoloissa, olkaa hyvä!

Joululounas Tampere 2026 – Poiminnot Tampereen jouluisista mauista

Poimimme tänne Tampereen joululounaat ja joulubrunssit joulukuussa 2026. Joulunalusaikaan...