KotiBaariPlevnan Vinyyliveranta 2026: DJ Juissin levyt soivat Finlaysonin terassikesässä keskiviikkoisin

Plevnan Vinyyliveranta 2026: DJ Juissin levyt soivat Finlaysonin terassikesässä keskiviikkoisin

Panimoravintola Plevnan Verannalla päästään jälleen seesteisiin kasaritunnelmiin, kun kesän keskiviikkoillat valtaa Juha Koivunen eli DJ Juissi. Erikoista musiikkimaisemassa on se, että Juissi pistää pyöräytellen maxi-singlejä, joita ei ihan joka pojalta löydykään. Erikoisversioita erikoiskäyttöön Vinyyliverannalla!

Plevnan Vinyyliveranta 2025, DJ Juissi
Elokuussa 2025 Stadikalla 42 000 ihmiselle soittanut DJ Juissi nähdään vinyylejä soittamassa Panimoravintola Plevnan Verannalla jo seitsemäntenä kesänä. Kuva: Ronja Honko, Kohokohdat.fi

Plevnan lasiseinäinen veranta on oiva viihtymiskeidas säästä tyystin riippumatta. Säävarauksia ei siis tarvita myöskään keskiviikkoisin, kun DJ Juissi muuttaa terassin Vinyyliverannaksi. Tuolloin seuranpitoa ja tuopposten kohottelua rytmittää musiikki, joka on tuttua mutta kuitenkin tuntematonta.

Kyseessä eivät ole uudelleen lämmitellyt versiot vanhoista biiseistä, vaan levyt on valmistettu samaan aikaan kuin kaikille tutut niin sanotut radiosoittomallitkin.

Itse musiikkivalikoima on valikoitu hilpeähenkiseen kesäviihtymiseen sopivaksi.

– Luvassa on melodista musiikkia, joka tuo muistoja mieleen ja jota on kiva kuunnella. Pitkiä versioita, erilaisia sovituksia ja väliosia. Tämä on nyt kesällä 2026 jo Vinyyliverannan seitsemäs vuosi, kertoo Koivunen.

Soitan pääsääntöisesti kasaribiisejä, monille tuttuja hittejä, mutta pitempinä maxi-versioina. Sellaista musiikkia, jota on kiva kuunnella ja jonka tahtiin voi jalkakin vähän vipattaa, kuvailee Juissi keskiviikkoiltojen hilpeähenkistä rytmikattausta.

Lasiseinäisellä katetulla terassilla on lämpöiset kesätunnelmat ulkoilmafiiliksellä keleistä riippumatta.

Plevnan uutuusoluet

Yli 30-vuotias olutravintolaklassikko kehittelee alituiseen uusia oluita. Seinän takana toimiva Koskipanimo on kehitellyt keväisin uutuusoluita. Kesälle 2026 hanasta löytyy raikas ja rapsasti humaloitu Surffari Ocean IPA 5,3 % ja Australian ja Uuden-Seelannin humalilla piristetty All Day Hazy IPA 5,5 %, joka on keskitäyteläinen ja trooppisen makuinen olut samean makeuden ystäville.

Oluet ovat jatkoa viime keväänä hanoihin tulleelle, trooppisen hedelmäiselle New Zealand IPA on oluelle, joka valmistettiin 25 vuotta Suomen olutkulttuuria vaalineelle Olutliitolle.

Kesään sopivia erikoistuotteita ovat myös Koskipanimon legendaarinen panimosima sekä Plenan siiderit.

Oluiden ympärille voi Plevnassa löytää mukavaa aktiviteettia myös tasting-merkeissä. Panimoravintolassa on mahdollisuus tehdä sekä ohjattuja että omatoimisia maisteluita – myös sokkomaistelun muodossa.

DJ Juissin Vinyyliveranta Plevnassa keskiviikkoisin kesä-elokuussa. Seuraa ravintolan tiedotusta tapahtumasta.

TULOSSA SYKSYLLÄ

Oktoberfest-tuopit ja -tunnelma kohoavat Plevnassa 32. kerran

Teksti ja kuvat: Lifestyle Media Oy

Juttua päivitetään joka kesä (Toni Honko), alkuperäinen haastattelu ja juttu julkaistu 30.6.2020.

Ronja Honko
Ronja Honko
Ronja Honko, Lifestyle Media Oy.

KERRO MUILLEKIN



Ravintola Tampere kassajärjestelmä

Ravintolat Tampere – Dabbal Kitchen & Bar

karaokebaari Tampere

AJANKOHTAISTA

Lisää luettavaa
SINUA VOISI KIINNOSTAA

Oma paikka Tornihotellin huipulla – Moro Sky Barista voi nyt varata VIP-sohvaryhmän

Moro Sky Bar lukeutuu Tampereen tunnetuimpiin katto- ja näköalabaareihin....

Tiiman cocktailit kiertävät Pirkanmaan kesäfestivaaleja

Tampereen maineikkaimman cocktailbaari Tiima sheikkaa kesällä 2026 pop up...

Lambic-viikot Gastropub Tuulensuussa – perinteisiä ja moderneja makuja

Gastropub Tuulensuu aloittaa kesän villihiivataikuudella ja belgialaisen olutperinteen parhailla paloilla....

Utopia – uusi maailmanlopun ravintola on juomaa, ruokaa ja Linnunradan liftareita

Uusi ravintola Utopia tarjoilee juomaa, ruokaa, ohjelmaa ja kosmista...