Panimoravintola Plevnan Verannalla päästään jälleen seesteisiin kasaritunnelmiin, kun kesän keskiviikkoillat valtaa Juha Koivunen eli DJ Juissi. Erikoista musiikkimaisemassa on se, että Juissi pistää pyöräytellen maxi-singlejä, joita ei ihan joka pojalta löydykään. Erikoisversioita erikoiskäyttöön Vinyyliverannalla!

Elokuussa 2025 Stadikalla 42 000 ihmiselle soittanut DJ Juissi nähdään toden näköisesti Plevnan Vinyyliverannassa myös kesällä 2026. Tapahtumaa päivitetään

Plevnan Vinyyliveranta 2025, DJ Juissi
DJ Juissi soittaa vinyylejä Panimoravintola Plevnan Verannalla jo kuudentena kesänä. Kuva: Ronja Honko, Kohokohdat.fi

Plevnan lasiseinäinen veranta on oiva viihtymiskeidas säästä tyystin riippumatta. Säävarauksia ei siis tarvita myöskään keskiviikkoisin, kun DJ Juissi muuttaa terassin Vinyyliverannaksi. Tuolloin seuranpitoa ja tuopposten kohottelua rytmittää musiikki, joka on tuttua mutta kuitenkin tuntematonta.

Kyseessä eivät ole uudelleen lämmitellyt versiot vanhoista biiseistä, vaan levyt on valmistettu samaan aikaan kuin kaikille tutut niin sanotut radiosoittomallitkin.

Itse musiikkivalikoima on valikoitu hilpeähenkiseen kesäviihtymiseen sopivaksi.

– Luvassa on melodista musiikkia, joka tuo muistoja mieleen ja jota on kiva kuunnella. Pitkiä versioita, erilaisia sovituksia ja väliosia.

– Tämä on nyt kesällä 2025 jo Vinyyliverannan kuudes vuosi. Soitan pääsääntöisesti kasaribiisejä, monille tuttuja hittejä, mutta pitempinä maxi-versioina. Sellaista musiikkia, jota on kiva kuunnella ja jonka tahtiin voi jalkakin vähän vipattaa, kuvailee Juissi keskiviikkoiltojen hilpeähenkistä rytmikattausta.*

Lasiseinäisellä katetulla terassilla on lämpöiset kesätunnelmat keleistä riippumatta.

Plevnan uutuusoluet

Yli 30-vuotias olutravintolaklassikko kehittelee alituiseen uusia oluita. Kevään uutuuksiin kuuluu vaalea, trooppisen hedelmäinen New Zealand IPA on olut, jossa nousevat esiin trendihumalat Nectaron, Superdelic ja Waimea. Se on valmistettu 25 vuotta Suomen olutkulttuuria vaalineelle Olutliitolle.

– Seelannista olemme tekemässä kokonaista tuotesarjaa. Kesällä on tulossa Seelanti Vehnä ja Seelanti NEIPA, paljastetaan Plevnasta. Lisäksi tulossa on uusi sour-olut.

Kesään sopiva erikoistuote on aidolla vadelmalla maustettu panimosima. Se on todellinen perinneherkku, jota löytyy vain Plevnastakin vain hanasta.

Koskipanimon uusin olut on Olutliiton 25-vuotisjuhlaolut

Koskipanimon uusin olut on Olutliiton 25-vuotisjuhlaolut

Oluiden ympärille voi Plevnassa löytää mukavaa aktiviteettia myös tasting-merkeissä. Panimoravintolassa on mahdollisuus tehdä sekä ohjattuja että omatoimisia maisteluita – myös sokkomaistelun muodossa.

DJ Juissin Vinyyliveranta Plevnassa keskiviikkoisin 4.6.-27.8.2025 klo 17-20. HUOM! Seuraa ravintolan tiedotusta tapahtumasta.

TULOSSA SYKSYLLÄ

Oktoberfest-tuopit ja -tunnelma kohoavat Plevnassa 31. kerran – Mukana Lavesaari Trio ja Tallin Brass

Teksti ja kuvat: Lifestyle Media Oy

Juttua päivitetään joka kesä (Toni Honko), alkuperäinen haastattelu ja juttu julkaistu 30.6.2020.

MAINOS