Masuuni rohkaisee sosiaalisiin makuelämyksiin ja kulttuurin pariin

masuuni jarmo kajander 3 kohokohdatRavintola Masuuni vaihtoi syyskuussa à la carte -listansa alkupalat täysin uusiksi maisteluannoksiksi. Uudet alkupala-annokset on tarkoitettu jaettavaksi pöytäseurueen kesken. Uudistuksella kannustetaan sosiaaliseen ja rentoon ruokailuun läheisten seurassa.

Masuunin kokonaisvaltaisen alkupalatarjonnan uudistuksen myötä ravintolan tunnelmaa halutaan muuttaa entistä sosiaalisemmaksi ja rennommaksi. Ideana on, että pöytäseurueet tilaavat useita eri alkupaloja ja maistelevat niitä yhdessä. Alkupaloja suositellaan tilattavan vähintään 2–3 annosta henkilöä kohden.

masuuni-jalkiruoka– Haluamme tarjota asiakkaillemme jotakin aivan uutta ja hauskaa perinteistä kaavaa noudattavan ruokailun ohelle. Uuden alkupalakonseptimme tarkoitus on rohkaista ihmisiä sosiaaliseen syömiseen annoksia jakamalla, kertoo Original Sokos Hotel Ilveksen keittiöpäällikkö Jarmo Kajander.

Uusia alkupaloja ovat muun muassa kotijuusto paahdetun myskikurpitsan kera, etanat adjikamaustevoissa sekä herukanlehdillä maustetut pikkelivihannekset. Syksyn ruokalistalle on tuotu myös pää- ja jälkiruokia, joissa on syksyisiä makuja.

Lisäksi valittavana on kattava Menu Masuuni, joka tarjoaa ruokailijoille herkullisen tavan tutustua uudistetun à la carte -listan valikoimaan. Ravintola Masuuni sijaitsee hotelli Ilveksen katutasossa, ja siellä nautitaan rauhallisista illallisista laadukkaan ruuan äärellä.

 

Esimerkkiannos teemalla ”herkkuja pikkurahalla”

Pääruokana

Ylikypsää karitsaa, haudutettua kaalia, savuvalkosipulilientä sekä röstiperunaa

Jälkiruokana

Marinoituja marjoja, mustikkajäätelöä, karamellisoitua mallasleipää ja rosmariinia

34€

 

Menu Masuuni

Kotijuustoa ja paahdettua myskikurpitsaa
Jääkellarin lohta, anista ja tilliä
Carpaccio hevosesta
Wolfberger Riesling, 7,68€/12cl

***

Ahventa, maa-artisokkaa ja ruohosipulikastiketta
Ylikypsää karitsaa, haudutettua kaalia ja savuvalkosipulilientä
Röstiperunaa
Meinklang Grüner Veltliner, 7,92€/12cl tai
Spier Pinotage, 8,04€/12cl
***

Punaviinipäärynää, punaviinisorbettia ja mascarponevaahtoa
Recioto della Valpolicella Classico, 8,80€/8cl
Menu: 62 €/hlö

Katso tästä seuraavat teatteriesitykset läheisyydessä

Musta jää
 la 28.11. 18:00

Musta jää

Tampere Tampereen Teatteri, Frenckell-näyttämö
Petri Kotwican menestyselokuvaan perustuva psykologinen jännitysnäytelmä Musta jää Tampereen Teatterin...


Käräjät
 la 28.11. 18:30

Käräjät

Tampere Tampereen Työväen Teatteri
Etelä-Pohjanmaalle vuoteen 1938 sijoittuva Käräjät on tarina vuosikymmenten yli kurottavasta...


Kärpäset
 la 28.11. 18:30

Kärpäset

Tampere Tampereen Työväen Teatteri
Maamme merkittävimpiin näytelmäkirjailijoihin lukeutuvan Sirkku Peltolan uusi teos Kärpäset kertoo...


Poika ullakolla, poika kellarissa
 la 28.11. 18:30

Poika ullakolla, poika kellarissa

Tampere Tampereen Työväen Teatteri
TTT:n Kellariteatteriissa esitetään Poika ullakolla, poika kellarissa -seikkailunäytelmää koko perheelle...


Tootsie - musikaalikomedia
 la 28.11. 18:30

Tootsie – musikaalikomedia

Tampere KOMEDIATEATTERIN PALATSI
Komediateatterin Palatsin Grand Opening -musikaalikomediana Tampereella nähdään yksi maailman hauskimmista...

Show & Dinner -mahdollisuus


MAINOS