
[TAPAHTUMA ALKANUT JA MAHDOLLISESTI MENNYT]
TEE UUSI TAPAHTUMAHAKU
PIRITTA LUMOUS
Pakanagospel on rock-yhtye Manzanasta tunnetun Piritta Lumouksen suomenkielinen soololevy. Kaikki kappaleet ovat Lumouksen säveltämiä ja sanoittamia. “Olen kirjoittanut lauluja englanniksi 20 vuotta, kiertänyt vuosikausia rockbändin kanssa maailmalla, esiintynyt teattereissa ja cover-yhtyeissä. Manzanan jäätyä tauolle halusin tehdä jotain aivan muuta: palata juurille, eli suomenkieliseen tarinankerrontaan”, kertoo myös kirjailijana ja kirjallisuudenopettajana toiminut Lumous. Pakanagospel on konseptilevy, joka koostuu yhdeksän eri naisen tarinoista. Naisia yhdistää se, että heidän elämänsä ei ole mennyt ns. putkeen. “Halusin tälle levylle kirjoittaa muista ihmisistä,en itsestäni”, kertoo Piritta Lumous. “Henkilöhahmoilla on löyhät esikuvat ystäväpiirissäni”, Lumous kertoo.
Levyllä soittavat Pirkka Isotalo (basso), Okke Komulainen (piano, koskettimet), Jaakko Luoma (kitara), Juuli Kaukinen (kitara), Sami Osala (rummut), Julia Luoma (taustalaulu).
MADAME T. & SINISET VELJET
Energistä musiikkia ja rullaava lavameininki! Madame T. & Siniset veljet soittaa hyväntuulista indie-rockia. Laulu ja kiippari Tuila Jaatinen, rummut Pekka Kujansivu, basso Johannes Tolonen, kitara Kristian Kangasniemi.
Aikataulu:
Klo 20.00 MADAME T. & SINISET VELJET
Klo 21.00 PIRITTA LUMOUS
Tapahtumat > Keikat
PIRITTA LUMOUS, MADAME T. & SINISET VELJET
la 31.5.19:00
Hintaluokka:
Tapahtuma verkossa
Tapahtumapaikka
| Desibeli tapahtumat Puutarhakatu 11 Tampere Hotellit läheisyydessä Tuletko Tampereelle yöksi? Katso vapaat hotellit kävelymatkan päässä tästä tapahtumapaikasta. |
Laternan talossa sijaitseva Desibeli on musiikkiklubi ja yökerho, ohjelmallinen ravintola, jossa on tapahtumailtoina ovipalvelumaksu tai pääsyliput.
LUE MYÖS: DesiBeli yökerho Tampereella
DesiBeli on uusi aikuinen vaihtoehtoyökerho tanssin ja yöruoan nälkäisille
DesiBeli sijaitsee legendaarisen Laternan jugendrakennuksessa Puutarhakadulla, Tampereen ydinkeskustassa. Keskustorilta on vain lyhyt kävelymatka musiikkiklubiin.
Yövy lähellä Debeli-yökerhoa
Yökerhossa vietetyn hauskan illan jälkeen on mukava vetäytyä nukkumaan lähellä sijaitsevaan hotelliin, jossa voi aamulla nauttia laadukkaan aamiaisen tai suunnata Tampereen keskustan brunsseille.
HOTELLIT LÄHELLÄ DESIBELI
Uumen Hotels
Tampereen Finlaysonille keväällä 2025 avattu pienhuonehotelli palkittiin Visit Tampereen toimesta. Uumen Hotels yhdistää laadukkaan yöunen, viihtyisän miljöön ja edullisen hinnan jopa alkaen 39 € yö – tosin viikonloppuisin esimerkiksi pikkujouluaikaan huomattavasti enemmän. Pikkujoulukaudella 2025 hinta kahden henkilön majoitukselle oli 62 euroa yö.
Yövy lähellä Desibeliä yhdistettynä Scandic Friends alennuksin hintaan 123 euroa. Aamiainen 10 euron lisämaksusta.
LUE LISÄÄ: scandichotels.com
Hotel H28
Laadukas huoneistohotelli H28 lähellä Desibeliä. Tässä majoituspaikassa on tyylikkäät, modernit huoneet ja kehuttu aamiainen. Ratikkapysäkin vieressä toimiva huoneistohotelli toimii ovikoodilla. Hotellin kattoterassilla nautit hyvän aamiaisen Tampereen keskustan ylle avautuvissa maisemissa. Hinta kahden henkilön huoneelle sisältyy aamiainen kokonaishintaan 129 euroa.
Hintavertailu perustuu hintatietoihin 27.11.2025.
Tee uusi hintavertailu Momondon kautta
Desibeli tapahtumat KOHOKOHTIA
| la 28.2. | 22:00 UMK-katsomo: DJ Kimik | Desibeli tapahtumat |
|---|---|---|
| su 1.3. | 23:00 DJ Willy | Desibeli tapahtumat |




