KotiRavintolat TampereAasialaiset ravintolatPurebiten perjantaissa kuuluu ja maistuu pok pok

Purebiten perjantaissa kuuluu ja maistuu pok pok

HUOM! Tämä ravintolatapahtuma on vanhentunut. Tiedustele ravintolasta mahdollista ennakkotilausta.

pok pok purebite kohokohdat
Purebiten pok pok eli som tam -papaijasalaattia paistetulla kanalla.

Perjantai-iltaisin Purebitesta kuuluu pok pok! Silloin nimittäin keittiömestari-ravintoloitsija May Pansod pääsee luomaan aikaa vaativia thaimaalaisia erikoisuuksia. Kuten pok pokia.

– Som tam eli pok pok on thaimaalainen kansallisherkku, jota paikallisten pitää saada ainakin kerran viikossa, ravintoloitsija Markus Pajunen kuvailee.

may pansod purebite kohokohdatNyt joka perjantai klo 18 alkaen myös Purebitesta saa aitoa thaimaalaista som tam -papaijasalaattia.

Som tam -annosta kutsutaan Thaimaassa leikkisästi myös nimellä pok pok, sillä sen raaka-aineet hierretään ja hakataan morttelissa imemään itseensä kunnolla makua.

– May on jo pitkään halunnut valmistaa näitä ruokia, mutta lounaskiireiden keskellä se ei ole ollut mahdollista. Nyt päätimme ottaa tällaisen rajatun ajankohdan, jolloin May pääsee toteuttamaan näitä reseptejä.

Som tamin lisäksi tarjolla on vielä yam wun sen -nuudelisalaattia.

Kumpaakin perjantain erikoisannoksista saa luonnollisesti haluamassaan tulisuusasteessa. Miedoimmillaan annoksiin tulee yksi chili, mutta May itse syö pok pok -annoksensa kymmenen chilin vahvuisena. Hän on myös huomannut, että todella monet tamperelaiset pitävät tulisesta ruoasta.

– Tampereella tykätään chilistä, sen olen huomannut, May sanoo hymyillen.

Teksti ja kuvat: Ronja Honko, Lifestyle Media Oy

nuudelisalaatti purebite kohokohdat
KOTISIVUT RAVINTOLAESITTELY

Ronja Honko
Ronja Honko
Ronja Honko, Lifestyle Media Oy.

KERRO MUILLEKIN



Ravintola Tampere kassajärjestelmä

karaokebaari Tampere

AJANKOHTAISTA

Lisää luettavaa
SINUA VOISI KIINNOSTAA

Konttori rakensi lasiseinäisen olutluolan – koko olutvalikoima nyt asiakkaiden silmien edessä

Olutravintola Konttori uudisti kylmiötilansa kerralla kansainväliselle tasolle. Lopputuloksena on...

Nanda Devi ei tingi aidoista mauista – Intialaisravintolan padat ovat porisseet yli 20 vuoden ajan

Näsilinnankadun 20-vuotias Nanda Devi kuuluu jo kaupungin klassikoihin. Perheomisteisella...

Sadeillan tekemistä Tampereen Tammelassa

Mitä tehdä Tampereen Tammelassa sadepäivänä? Tunnelmallisia ravintoloita, keikkoja, pienpanimomeininkiä...