KotiArkistoidut Panimoravintola Plevna avaa ovensa oluen saloihin - kaikille avoin olutkurssi viikonloppuna

[LA 26.11. LOPPUUNMYYTY] Panimoravintola Plevna avaa ovensa oluen saloihin – kaikille avoin olutkurssi viikonloppuna

Pontus Veneskoski opastamassa innokkaita oppilaita seikkaperäisesti oluen saloihin.
Pontus Veneskoski opastamassa innokkaita oppilaita seikkaperäisesti oluen saloihin.

Sen lisäksi, että Panimoravintola Plevna järjestää yrityksille elämyksellisiä olutkursseja, on nyt myös yksityishenkilöille avautunut mahdollisuus tutustua oluen saloihin ravintolan kaikille avoimilla olutkursseilla.

Pari tuntia kestävällä kurssilla esitellään hieman ravintolaa ja panimoa, tehdään pikainen kurkistus oluen historiaan, tutustutaan oluen raaka-aineisiin ja siihen miten ne vaikuttavat oluen makuun – ja luonnollisesti maistellaan panimon omia tuotteita.

Olutopinnoissa eri oluiden maistelu on välttämättömyys. Ilman maistamista ei saa kerättyä päähänsä sitä tuoksu- ja makupankkia, joka tekee ihmisestä oluttuntijan. Ennakkoluulottomasti uusia oluita vaikkapa liki sokkona kokeilemalla saattaa löytää myös uusia, yllättävänkin mieluisia tuttavuuksia. Plevnan olutkurssilla maistellaan ja haistellaan, runsaasti. Nenää käytetään oluiden tuoksuttelun lisäksi myös maltaiden ja humalien haisteluun. Kurssilla päästään siis oluen raaka-aineiden jäljille. Lopuksi suoritetaan leikkimielinen mutta varsin mielenkiintoinen testi, jossa pääsee näyttämään aistiensa kynnet.

Plevnan Maltaisten makujen peruskurssi kestää noin 2 tuntia ja siihen on mahdollista yhdistää ruokailu ennen tai jälkeen kurssin.

Tapahtumatiedot

Lauantaina 26.11. järjestetään olutkurssi klo 14-16.

Kurssin hinta 30 e/ hlö (sis. viiden lajin olutmaistajaiset)

Ilmoittautumiset myynti@plevna.fi tai 03-2601200

Kuvat ja teksti: Lifestyle Media Oy

Ronja Honko
Ronja Honko
Ronja Honko, Lifestyle Media Oy.

KERRO MUILLEKIN



Ravintola Tampere kassajärjestelmä

Ravintolat Tampere – Dabbal Kitchen & Bar

karaokebaari Tampere

AJANKOHTAISTA

Lisää luettavaa
SINUA VOISI KIINNOSTAA

Utopia – uusi maailmanlopun ravintola

Puutarhakadulle avautuu pian uusi ruokaisa ravintola, Utopia. Asialla on...

Joonas Sammal nousi Huberin keittiömestariksi – taustalla lihanleikkaajasuvun perinteet ja huippukeittiöiden opit

Joonas Sammal on lihanleikkaajasuvun vesa, joka innostui ruoanvalmistuksesta palavasti...

Keikkapaikkalegenda syntyi sattumalta – monipuolisuus, erilaisuus ja akustiikka 30-vuotiaan Telakan supervoimina

Tullinaukion vanhasta viljamakasiinista piti tulla tila teatterille, mutta Telakka...

Kortteliravintola Kuparitarha – uusi olutravintola Kyttälän baarikadulle

Kuparitarha avautui uusiin tiloihin Otavalankadulle. Muuttomatka Kyttälässä oli vain...