KotiArkistoidutOhranjyvä sai uuden omistajan 2020 – Puerto Ricon pannua taas saatavilla

Ohranjyvä sai uuden omistajan 2020 – Puerto Ricon pannua taas saatavilla

Ohranjyvän läskisoosi-ilta on yksi legendaarisen ravintolan paikallisista ruokakulttuuriperinteistä. Kuva Kohokohdat.fi arkistot

Ohranjyvä on saanut jälleen uuden omistajan. Kyösti Nyman avasi Ohranjyvän uudelleen ja ensimmäinen tietovisa käynnistyi sunnuntaina 15.3.2020. Kesällä paluun tekivät myös suositut läskisoosi-illat.

Lue lisää Ohranjyvästä: https://www.facebook.com/Ohranjyva/

Ravintolassa näyttää asiat palautuneen taas ennalleen. Tampereen tunneimpiin ravintoloihin kuuluva Ohranjyvä on perinteikäs ruoka- ja seurusteluravintola. Näsilinnankadulla jo vuodesta 1965 toiminut yli 50-vuotias ravintolaklassikko on ehta tamperelainen pubi ja ruokapaikka, jonka nimi on sementoitu lähtemättömällä tavalla Tampereen ravintolamaailman kivijalkaan. Kummeli-televisiosarjankin ikuistama Ohranjyvä jatkaa taivaltaan yhtenä Suomen vanhimpana ja perinteikkäimpänä olut- ja ruokaravintolana.

Vuonna 2013 Ohranjyvä kehitti yhdessä Chef Santerin kanssa mustamakkara-annoksia.

Myös uudelle ravintoloitsijalle perinteiden vaaliminen on ensiarvoisen tärkeää. Elokuusta alkaen ravintola alkaa esittelemään klassikkoannoksiaan näyttävästi.

Toni Honko
Toni Honko
KOHOKOHDAT.FI, Lifestyle Media Oy, 040 591 8219, toni.honko@kohokohdat.fi

KERRO MUILLEKIN



Ravintola Tampere kassajärjestelmä

karaokebaari Tampere

AJANKOHTAISTA

Lisää luettavaa
SINUA VOISI KIINNOSTAA

Nanda Devi ei tingi aidoista mauista – Intialaisravintolan padat ovat porisseet yli 20 vuoden ajan

Näsilinnankadun 20-vuotias Nanda Devi kuuluu jo kaupungin klassikoihin. Perheomisteisella...

Sadeillan tekemistä Tampereen Tammelassa

Mitä tehdä Tampereen Tammelassa sadepäivänä? Tunnelmallisia ravintoloita, keikkoja, pienpanimomeininkiä...

Schnitzelhaus avaa oven ja hanat saksalaisen vehnäoluen monipuoliseen maailmaan – Vehnäolutviikot 3.7.–26.7.

Vehnäolut kuuluu Keski-Euroopan arvostetuimpiin oluttyyleihin, mutta Suomessa sen monipuolisuus...