KotiRavintolat TampereMasuuni tuo talkkunaa ja poroa pöytään

Masuuni tuo talkkunaa ja poroa pöytään

Suomi 100 -annoksellinen poroa, puikulaperunaa ja puolukkaa. Masuuniin voi poiketa maistelemaan vaikkapa vain pääruoka-annoksen verran. Herkutellen voi toki pistää vaikka koko menunkin mitalta. Tai istuskella lasillisella baarin puolella, jossa perjantaisin pyörivät letkeät levyt ja lauantaisin laulaa flyygeli.

Masuuniin voi poiketa syömään vaikkapa vain pääruoka-annoksen verran tai tulla nautiskelemaan pitemmän kaavan kautta. Entistä useampi asiakkaista valitsee valmiin menukokonaisuuden, joita on neljä erilaista: Masuuni, Suomi 100, Chef ja Green. Näistä Suomi 100 on juhlavuoden kunniaksi luotu ja sille Masuunissa harvinaisempia raaka-aineita tuotu.

Kysytty menu palautti mm. poron Masuunin raaka-ainevalikoimaan.

– Etenkin ulkomaiset vieraat ovat kyselleet poron perään, joten nyt sitäkin meillä sitten taas on. Menulta voi valita halutessaan vaikka vain sen poroannoksen, tai esimerkiksi jälkiruoan, Mustikkaa, viiliä ja talkkunaa, joka on mielestäni hauska, kertoo keittiöpäällikkö Jarmo Kajander.

Suomi 100 toikin oivan tilaisuuden napata viiliä ja talkkunaa tarjontaan.

– Oli kiva ottaa mukaan sellaisia raaka-aineita, joita ei muuten niin tule käytettyä, myhäilee Kajander talkkunatunnelmissa.

Suomi 100 -annoskimara alkaa kermaisella ahvenkeitolla jatkuen kylmäsavulohisiin ja ruisleipäisiin nautintoihin. Pääruoaksi kirmaa pohjoisen poro kyljessään kantarellia ja puolukkaa. Annosturnee huipentuu annokselliseen Mustikkaa, viiliä ja talkkunaa, jossa perisuomalaiset makumuistot on muovattu viilipannacottaisen talkkunamurutettuun muotoon marinoituine mustikoineen vielä mustikkasorbet’n säestämänä. Siinäpä sitä makusinfoniaa Masuunin keittiön kasareiden ja kattiloiden kapellimestarilta.

Menu Suomi 100

Kermainen ahvenkeitto
Kylmäsavulohta, ruisleipää, smetanaa ja punasipulia
Poroa, puikulaperunaa ja puolukkaa
Mustikkaa, viiliä ja talkkunaa
Menu 58€

Suomi 100 -annokset

Kermainen ahvenkeitto 10€
Kylmäsavulohta, ruisleipää, smetanaa ja punasipulia 12€
Poroa, puikulaperunaa ja puolukkaa 35€
Mustikkaa, viiliä ja talkkunaa 10€

Teksti ja kuvat: Ronja Honko, Lifestyle Media Oy

KOTISIVUT RAVINTOLAESITTELY

Ronja Honko
Ronja Honko
Ronja Honko, Lifestyle Media Oy.

KERRO MUILLEKIN



Ravintola Tampere kassajärjestelmä

Ravintolat Tampere – Dabbal Kitchen & Bar

karaokebaari Tampere

AJANKOHTAISTA

Lisää luettavaa
SINUA VOISI KIINNOSTAA

Kauppahallin Juustosoppi sai uudet yrittäjät – juustoa, viiniä ja olutta osaavissa käsissä

Tampereen kauppahallin Juustosoppi sai uudet mutta tutut yrittäjät, jotka...

Panimoravintola Plevna uudistui ja toi kausimenut valikoimaan

Raaka-ainesesongit ja vuodenaikojen vaihtelu näkyvät Panimoravintola Plevnassa entistä vahvemmin...

Pepperit uudistuvat vauhdilla – kolmen sukupolven pyörittämät ravintolat kaavailevat myös kasvua

Pirkanmaalaiset Pepper-ravintolat käyvät läpi uudistusta, jossa keittiön linja bistroutuu,...

Purebite Lounge – uusi juhlatila Tammelan Purebitessa

Tammelan ravintolatarjonta sai kiinnostavan lisän juhlijoille, kun yksityistilaisuuksiin sopiva...