KotiArkistoidutRistorante La Perlassa kokataan italialaisittain tunteella ja taidolla

Ristorante La Perlassa kokataan italialaisittain tunteella ja taidolla

RAVINTOLA PERLA ON SULJETTU. SELAA ITALIALAISIA RAVINTOLOITA TÄSTÄ:

ITALIALAINEN RAVINTOLA

 

la-perla-iso3

Aito italialainen ravintola Tampereella

Aleksanterinkadun aito italialainen La Perla hurmaa uudella kevätlistallaan, jolla on aurinkoisiin ja kohta jo lämpeneviinkin keleihin sopivia antimia. Merenelävät, raikkaat kastikkeet ja yrttien aateloimat annokset kuljettavat kohti kesää.

– Meidän mielestämme kevät tulee pääsiäisen jälkeen keleistä riippumatta. Uudella listalla on kevääseen sopivia annoksia, suomalais-italialainen ravintoloitsijapariskunta Kaija ja Carlo Algeri kuvailee.

Uudistettu lista helliikin sisällään merellisiä vaihtoehtoja, jotka tuntuvat erityisen houkuttelevilta auringon jo kutitellessa poskipäitä. Taannoiselta sisilialaiselta kala- ja äyriäismenulta listalle mukaan poimittiin yksi alkuruoka- ja yksi pääruoka-annos, jotka ovat keväisen raikkaita. Carpaccio pulpo on kaunis annos henkäyksen ohueksi siivutettua mustekalaa Modenan perinteisellä balsamicolla pisaroituna. Simpukkainen linguine alle vongole on myös ajatukset aurinkoon vievä annos. Pari lihaisaa annostakin kuuluu valikoimaan.

La Perlan keittiössä kunnioitetaan hyviä raaka-aineita sekä perinteisiä italialaisia makuja. Annokset ovat taidokkaasti valmistettuja klassikkoruokia, mutta Carlon oma kädenjälki näkyy luonnollisesti kaikessa. Ruokaa valmistetaan tinkimättömyydellä ja rakkaudella. Tai päällä ja sydämellä, kuten Carlo asian osuvasti ilmaisee.

– Nykyään kaikki yrittävät tehdä samanlaista ruokaa kuin muut. Uskon aitoihin makuihin ja omannäköisen ruoan tekemiseen. Ja täällä meillä saa italialaisen ruoan lisäksi myös annoksen italialaista kulttuuria, Carlo kertoilee risottoa hämmentäessään. Pannulle lorautetaan valkoviiniä ja sitten taas kasvislientä. Ja hämmennetään, hämmennetään ja hämmennetään.

Oikeaoppisen risoton valmistamiseen kuluu aikaa intensiiviset 20 minuuttia, eikä oikoteitä ole. Lopputulos on kuitenkin kaiken vaivan arvoinen lautaselle päästessään: koostumus on kermaisen oloinen ja riisi silti al dente. Maku kuin Italia itse, huumaava ja hurmaava.

Teksti ja kuvat: Ronja Honko, Lifestyle Media Oy

KOTISIVUT RAVINTOLAESITTELY

Toni Honko
Toni Honko
KOHOKOHDAT.FI, Lifestyle Media Oy, 040 591 8219, toni.honko@kohokohdat.fi

KERRO MUILLEKIN



Ravintola Tampere kassajärjestelmä

Ravintolat Tampere – Dabbal Kitchen & Bar

karaokebaari Tampere

AJANKOHTAISTA

Lisää luettavaa
SINUA VOISI KIINNOSTAA

Utopia – uusi maailmanlopun ravintola

Puutarhakadulle avautuu pian uusi ruokaisa ravintola, Utopia. Asialla on...

Joonas Sammal nousi Huberin keittiömestariksi – taustalla lihanleikkaajasuvun perinteet ja huippukeittiöiden opit

Joonas Sammal on lihanleikkaajasuvun vesa, joka innostui ruoanvalmistuksesta palavasti...

Keikkapaikkalegenda syntyi sattumalta – monipuolisuus, erilaisuus ja akustiikka 30-vuotiaan Telakan supervoimina

Tullinaukion vanhasta viljamakasiinista piti tulla tila teatterille, mutta Telakka...

Oluthuoneen terassikauden avajaiset – musaa, makkaraa ja uutuusoluita kävelykadulla

Tänä vuonna jo komeat 30 vuotta täyttävä Oluthuone viettää...