Vuoden Olutravintolaksikin valittu Konttori on mielenkiintoisten oluiden paraatipaikka Tampereella Kyttälän ravintolakeskiössä. Siellä onnistuu myös kaupunki-illanvieton oivallinen aloitus, eli porukalla toteutettu oluttasting, joka vie mukaansa maltaisten ihmeelliseen maailmaan.
HUOMIOITHAN TÄMÄN: Juttu on julkaistu Kohokohtien toimituksellisena sisältönä useita vuosia sitten ja tämä juttu on arkistoitu. Nykyisin Konttorilla ei ole enää saunaa, sillä olutravintola laajensi saunan tilalle asiakastilojaan.

– Moni tykkää tilata meiltä oluttastingin nimenomaan saunomisen yhteyteen. Ennen kuin mennään löylyihin, istutaan hetki ja jutellaan oluesta ja maistetaan hieman olutta, Antti Hannula kuvailee.
Parhaita tilanteita tastingissa ovat ne, kun asiakkaat oivaltavat oluista jotain aivan uusia elementtejä.
Seurueet ovat yleensä joko mies- tai naisporukoita, sillä erillisiä osastoja miehille ja naisille ei ole.

– Moni saa ahaa-elämyksen ja sysäyksen olla rohkeampi pääsemään ulos normaalista saunaolutmuotistaan.
Tastingiin väljemmin viikolla ja viikonloppuisin iltapäivällä
Oluttouhussa kuluu aikaa helposti tunnista puoleentoista. Otollisin aika tastingille lauantaina klo 15, mikä on myöhäisin aika aloittaa tapahtuma viikonlopun vilkkaimpana päivänä. Viikolla seesteisempään aikaan tasting on helpompaa järjestää myös muina ajankohtina.








