KotiRavintolat TampereKesäravintolatFinlaysonin Palatsin puistoravintola on Tampereen kätketty kesäkeidas

Finlaysonin Palatsin puistoravintola on Tampereen kätketty kesäkeidas

Finlaysonin Palatsi ja sen puistoterassi palvelee lämpimällä kesäkaudella joka päivä

Ruokaa on toki tarjolla toukokuussakin, mutta kesän uusi ruokalista julkaistaan aina kesäkuussa.

– Terassi on täysipainoisesti avoinna joka päivä säiden niin salliessa, kertoo ravintolapäällikkö Marja Itämetsä.

Monet Finlaysonin Palatsin asiakkaista odottavat valkoisten aurinkovarjojen avautumista puistoterassilla. Se on merkki kesän alkamisesta ja tilaisuudesta istuksia ruokaillen ja siemaillen Tampereen ”Pikku-Italiassa”. Italialaisravintolasta ei kuitenkaan ole kysymys.

– Moni asiakas on sanonut, että terassimme on kuin pikamatka Italiaan, kun täällä aurinko hellii, suihkulähde solisee ja lasissa kuplii prosecco, kertoo Itämetsä.

Ympäröivän vehreyden ja Tammerkosken virtauksen yhdistelmä tekeekin paikasta rauhallisen keitaan aivan keskustassa, mutta silti suojassa ydinkeskustan kiireestä. Piipahtaa voi vaikkapa jäätelölle tai jäädytetylle valkosuklaa-juustokakulle kävelylenkin lomassa. Paikalle on helppo suunnata paitsi kävellen, myös pyöräillen tai autoillen. Ravintolallahan on ilmainen pysäköinti.

Finlaysonin Palatsin puistosta löytyy portti, josta palatsin asukkaat ohjasivat Näsijärveltä tulleet vieraansa puutarhaansa. Näky voisi yhtä hyvin olla Gardajärven rannalta. Kuva: Toni Honko, Kohokohdat.fi.

Lue toissakesän juttu Kohokohdissa

Finlaysonin Palatsin puistoterassilla klassikkoannoksia, kuplivia sekä vaahtokukkaisia juomia

KERRO MUILLEKIN



Ravintola Tampere kassajärjestelmä

karaokebaari Tampere

AJANKOHTAISTA

Lisää luettavaa
SINUA VOISI KIINNOSTAA

Kahvila Laikku avautuu syksyllä Tampereen G Livelabista tutun huipputiimin operoimana

G Livelab Tampereen ja Nekalabin operaattori avaa kahvilan Kulttuuritalo...

Bistro Henriks ja Heart of Spain pintxokilpailun 2026 voittoon

Tamperrada-pintxofestivaalin yksimielinen ammattilaisraati rankkasi kisan voittajaksi Bistro Henriksin Possumunkki...

Martatkin kannustavat sienestämään – suosi sieniruokia myös tamperelaisravintoloissa

Sienikausi on käynnissä eri puolilla Suomea ja se näkyy...

Oluen matka tynnyristä lasiin uudistui huipputekniikalla tamperelaisessa irlantilaisbaarissa

Guinnessia kermaisella suutuntumalla. Typpikaasun valmistusta huoneilmasta ja olutkohtaista kaasun...