José MoroRavintola Näsinneula kattaa korkeuksiinsa Espanjan maut niin viineinä kuin ruokinakin juuri parhaimpaan pikkujouluaikaan. Nyt on lisäksi ainutlaatuinen tilaisuus nauttia rento espanjalaishenkinen viini-illallinen yhdessä Espanjan viinihuippuihin lukeutuvan Bodegas Emilio Moron omistajan, José Moron, seurassa. Emilio Moro -viinimenu on tarjolla viiden viikon ajan 3.11.-7.12.2014, mutta José on paikalla viinintekijäillallisella ainoastaan lauantaina 15.11.

jose-moro4Espanjan aurinkoa keskelle pimeyttä säteilevä illallinen tuo makusteltaviksi niin tapaksia, häränhäntää, luomukaritsaa kuin erilaisia juustojakin. Espanjalaiseen tapaan lihapainotteiset ja rehevän makuiset annokset on luotu sopimaan Moron huippuviineihin. Illallisen voi nauttia myös ilman viinejä, mutta aivan kuten viinimestari Elisa Närhi vinkkaa, on yksi plus yksi kolme. Kokonaisuutta voi suositella enemmän kuin lämpimästi.

– Bodegas Emilio Moro -tilan pääviinintekijä José Moro on Espanjassa yhtä arvostettu henkilö kuin Miguel Torres, mutta Suomessa vielä tuntemattomampi suuruus. Nyt on ainutkertainen tilaisuus päästä tapaamaan hänet, Elisa kertoo.

Illallinen alkaa hyvin vapaamuotoisella seisovalla aperitiivi-tastingilla sekä tapaspalojen maistelulla Näsinneulan näköalatasanteella. José maistattaa viinejään baarista ja kertoo viinitalonsa tarinan. Tämän jälkeen siirrytään omiin pöytiin jatkamaan illastamista.

José kertoo illan kuluessa kysyttäessä mielellään viineistä, mutta illalliselle voi osallistua ihan täysin oman seurueensakin kesken nautiskeluun keskittyen. Toisaalta pöytävarausta tehdessä voi esittää myös toiveen vaikkapa viereiseen pöytään pääsystä, jotta voi halutessaan jutustella herran kanssa helposti. Suomeksi viineistä ovat kertoilemassa Emilio Moron viinejä maahantuovan Vindirektin edustajat.

Rento illallinen pikkujoulujuhlijoille – upea kokemus viinin ystäville

Lauantai-iltana järjestettävä viini-illallinen on houkuttava vaihtoehto esimerkiksi pikkujouluseurueille tai liikevieraiden viihdyttämiseen. Espanjalaistyylinen ilta tulee olemaan jotain erilaista myös viinin ystäville tai muuten vain viikonloppuna ravintolassa rentoutuville. Mikäli joku sattuisi olemaan autoillen liikenteessä, voidaan kutakin viiniä tarjota ihan vain tilkkanenkin, jotta aterian saa halutessaan kuitenkin maisteltua täytenä kokonaisuutena.

Kyseisiä Emilio Moron viinejä ei saa Alkosta, mutta illallisen päätteeksi on mahdollista tutustua verkkokauppaan, josta viinejä voi tilata suoraan kotiovelleen toimitettuna vaikkapa joululahjaksi.

Emilio Moro -menu 3.11.-7.12.

Alkupala Näsinneulan tapaan – nautitaan tastingin yhteydessä
Hito Rosado 2013 8 cl

Häränhäntää ja punajuurta
Finca Resalso Ribera del Duero 2013 12 cl

Luomukaritsaa ja paahdettua paprikaa
Emilio Moro 2010 16 cl

Kotimaisia juustoja ja omenaa
Malleolus 2009 8 cl

Latinia-kahvia ja petit fours

Bodegas Emilio Moro viini-illallinen lauantaina 15.11. klo 18 alkaen
Menu 58 € ja viinipaketti 34 €

Bodegas Emilio Moro

Vindirekt

Teksti: Ronja Honko, Lifestyle Media Oy
Kuvat: Bodegas Emilio Moro ja Näsinneula

KOTISIVUT RAVINTOLAESITTELY

moro2

MAINOS