KotiArkistoidut2H+K Baarissa lätkää ja burgeria siipineen – Riistakauden erikoisuutena hirviburgeri

2H+K Baarissa lätkää ja burgeria siipineen – Riistakauden erikoisuutena hirviburgeri

Tampereen sporttibaareista ei aina saa syötävää, mutta Kaksion baari on ruokaisa vaihtoehto urheilunnälkäisille, jotka arvostavat laadukasta olutta ja kunnon pubiruokaa. Jääkiekon ystäviä puhuttelevat erityisesti burgerit ja siivet, mutta muutakin baarissa on tarjolla – pikkusyötävää, sandwicheja ja salaatteja.

2H+K Baari näyttää erityisesti Ilveksen, Tapparan ja Kärppien pelejä, mutta Ilveksellä näyttää usein olevan etusija, sillä kerralla baarissa voidaan katsoa vain yhtä matsia.

Kaksion baari on suosittu paikka niin ennen kuin jälkeenkin pelien. Mukavan leppoisa tunnelma houkuttelee ja esimerkiksi Ilveksen ja Tapparan paikallispelit luovat loistavaa tunnelmaa.

– Paikallispelien yhteydessä puhelin pirisee. Kaksioon tuli eilenkin pari isompaa seuruetta ja kyllä täällä oli eilenkin tupa täynnä, iloitsee vuoropäällikkö Jarno Viik.

Keittiön hevosenlihaerä loppui juuri, mutta riistakauden erikoisuudeksi Kaksioon onkin luotu Hirviburgeri. Kiehtovassa annoksessa on hirvenjauhelihapihvin lisäksi sahdilla pestyä Mouhijärven Herkkujuustolan kittijuustoa.

Oluen ystäviä on innostanut Jyväskylän seudulta tullut inkiväärinen IPA, jota on tilattu jo pidemmän aikaa pullotuotteena. Pullo-olutvalikoima uudistuu koko ajan ja erien loputtua Viik kehittelee tilalle yleensä aina jotain uutta.

– Stellaa ja Fuller’sin ESP ovat hanaoluita, joita ei uskalla jättää hanasta pois. Ravintolan oma American Pale Ale valitettavasti loppui, mutta nyt meillä on ollut vaihtuvassa hanassa tuusulalaisen Maku Panimon IPA-olutta muutaman viikon tarjolla.

Toni Honko
Toni Honko
KOHOKOHDAT.FI, Lifestyle Media Oy, 040 591 8219, toni.honko@kohokohdat.fi

KERRO MUILLEKIN



Ravintola Tampere kassajärjestelmä

Ravintolat Tampere – Dabbal Kitchen & Bar

karaokebaari Tampere

AJANKOHTAISTA

Lisää luettavaa
SINUA VOISI KIINNOSTAA

MM-jalkapalloturnaus 2026 Tampereen baarien kisakatsomoissa

Tampereen keskustassa on muitakin MM-jalkapallon kisakatsomoita kuin Sorin aukiolle...

Oma paikka Tornihotellin huipulla – Moro Sky Barista voi nyt varata VIP-sohvaryhmän

Moro Sky Bar lukeutuu Tampereen tunnetuimpiin katto- ja näköalabaareihin....

Tiiman cocktailit kiertävät Pirkanmaan kesäfestivaaleja

Tampereen maineikkaimman cocktailbaari Tiima sheikkaa kesällä 2026 pop up...

Utopia – uusi maailmanlopun ravintola on juomaa, ruokaa ja Linnunradan liftareita

Uusi ravintola Utopia tarjoilee juomaa, ruokaa, ohjelmaa ja kosmista...