KotiArkistoidutTrattorian kevät starttaa perinteisillä Parsaviikoilla

Trattorian kevät starttaa perinteisillä Parsaviikoilla

trattoria-tom-pieni
Ravintola Trattorian 15.4. alkavat Parsaviikot ovat varma kevään merkki. Lyhyen parsasesongin aikana asiakkaat pääsevät herkuttelemaan sekä uusilla että klassikoiksi muodostuneilla, vihreästä ja valkoisesta parsasta valmistetuilla ruokalajeilla. Trattorian Parsaviikot jatkuvat aina 31.5. asti.

parsa-2014-parsakausi–Mieto ja hienostunut parsa on noussut viimeisen vuosikymmenen aikana rytinällä suomalaisten suursuosioon, mikä on näkynyt myös Trattorian Parsaviikoilla. Tänä keväänä listallamme on esimerkiksi klassikkoannos Parsaa & Hollandaisekastiketta sekä rapeaa parsaa italialaisittain vasikanpaistin ja korvasienimuhennoksen sekä paistettujen kampasimpukoiden kera, keittiöpäällikkö Tom Lindqvist kertoo.

Keväisen parsa-aterian kruunuksi sopii kuohuviinisorbet kuohuviinin ja mansikoiden kera. Raikkaat ja hedelmäiset valko- ja kuohuviinit muodostavat parsan kanssa loistavan makuparin.

Teksti ja kuvat: Ronja Honko, Lifestyle Media Oy

Ronja Honko
Ronja Honko
Ronja Honko, Lifestyle Media Oy.

KERRO MUILLEKIN



Ravintola Tampere kassajärjestelmä

Ravintolat Tampere – Dabbal Kitchen & Bar

karaokebaari Tampere

AJANKOHTAISTA

Lisää luettavaa
SINUA VOISI KIINNOSTAA

Schnitzelhausin vehnäolutviikot avaavat oven saksalaisen vehnäoluen monipuoliseen maailmaan

Vehnäolut kuuluu Keski-Euroopan arvostetuimpiin oluttyyleihin, mutta Suomessa sen monipuolisuus...

3 viiniä ja 3 tapasta – viinitasting on hyvä esimerkki edullisesta elämyksellisyydestä Tampereen viinibistroissa

Tampereen Kauppakadun viinibistro Winebistro 1910 on järjestänyt vuoden 2026...

Teatterin Terassi palautti yhden Tampereen kaivatuimmista ja aurinkoisimmista terasseista

Tampereen Teatterin edustalla paistatellaan taas ruoan, juomien ja hyvän...

Restbar Group osti ravintola Kosken – keittiömestari jatkaa, palvelu vahvistuu Jaana Kariskosken johdolla

Ravintola Koski sai huhtikuussa uuden omistajan ja jatkaa toimintaansa...