KANERVA -levynjulkaisukeikka + Liila Jokelin & Teemu Markkula

    Kanerva keikat Tampereella
    Jazzin kohokohtia Tampereella
      la 12.9.   21:00
      Telakan keikat | Tullikamarin aukio 3, Tampere | iCal

    Laulaja-lauluntekijä Kanerva esiintyy yhtyeensä kanssa Tampereen Telakalla levynjulkaisukeikallaan. Illan avaa lauluntekijä Liila Jokelin yhdessä Teemu Markkulan kanssa.

    Syyskuun alussa julkaistava albumi “Liian paljon kauneutta” on Kanervan neljäs soololevy, edellisen vuonna 2022 ilmestyneen Perijät-levyn jälkeen. Levyltä on julkaistu jo kaksi kehuttua singleä, intiimi Hotel Medusa (joka voitti tuoreeltaan Yle Suomen Levylautakunnan) sekä vahvan jännitteinen Tyttö, joista molemmat saaneet radiosoittoa.

    Viime vuosien aikana Kanerva on kirjoittanut hiljakseen uutta materiaalia ja etsinyt suuntaa musiikilleen yhteiskunnan lamaannuksen ja alentuneen mielialan keskellä. Tuleva levy alkoi muotoutua kollektiivisesta sekä henkilökohtaisesta tuntemuksesta: surusta ja toivon tarpeesta.

    Kanervan tuleva albumi on tekijänsä kauneinta musiikkia tähän asti; mietteliästä, melankolista ja lohduttavaa. Sen kirjoittaminen on tapa käsitellä todellisuutta ja päästä lähemmäs muita. Levy on pieteetillä ja ammattitaidolla tehtyä suomenkielistä laulaja-lauluntekijämusiikkia, jonka keskeisenä sanomana on se, että toivoa on. Se on myös Kanervan albumeista ensimmäinen, jolla on oikeita jousia; sello, alttoviulu ja viulu.

    Albumin tuottajana toimii Joonas Saikkonen (mm. Antti Autio, Aili Järvelä, Stinako), Kanervan pitkäaikainen työpari sekä myös yhtyeen kitaristi.
    Kanerva on helsinkiläissyntyinen laulaja-lauluntekijä ja kirjoittaja, joka on julkaissut kolme sooloalbumia (Perijät 2022, Kuinka aika pysäytetään 2019, Paritanssi 2018).

    Albumit ovat saaneet ilmestyessään lukuisia kiittäviä arvioita ja näkyvyyttä, kappaleet soineet taajaan mm. Yle Radio Suomessa. Kuinka aika pysäytetään valittiin Suomen musiikkituottajien ja teknologien Aux ry.n vuoden levy-listalle. Kanervan levy-yhtiönä on toiminut Texicalli Records.
    Kanerva on livenä varmaotteinen ja taitava esiintyjä, jonka keikoilla vallitsee voimakas intensiteetti.

    Illan avaa lauluntekijä Liila Jokelin yhdessä Teemu Markkulan kanssa. Duo esiintyy syyskuussa myös uuden kahvilan avajaisillassa. Kahvila Laikku juhlii avajaisviikkojaan syyskuun ensimmäisellä viikolla.


    Tapahtumat > Keikat


    KANERVA -levynjulkaisukeikka + Liila Jokelin & Teemu Markkula
      la 12.9.
      21:00
      Hintaluokka:   Tiketti.fi
      Tapahtuma verkossa


    Kesän majoitustarjoukset tapahtumien yhteydessä

    Omenahotels kesäkampanjassa huoneet -20%.

    Etukoodi: KESA20 Tarjoushintaisia huoneita saatavilla rajoitettu erä.

    Tapahtumapaikka


    Telakan keikat Telakan keikat
     Tullikamarin aukio 3
    Tampere

    Hotellit läheisyydessä


    Tuletko Tampereelle yöksi? Katso vapaat hotellit kävelymatkan päässä tästä tapahtumapaikasta.

    Talkootyönä vanhasta viljamakasiinista kulttuuritaloksi ja monipuoliseksi ravintolaksi synnytetty Ravintola Telakka soi  kauniisti kuin akustinen kitara. 30-vuotiaan kulttuuritalon ravintolasalissa on viikoittain monipuolista livemusiikkia. Yläkerran Teatteri Telakka taas on valtakunnallisesti ja kansainvälisesti kiinnostava ammattiteatteri.

    Telakkamainen kotoisan boheemi tunnelma on niin ainutlaatuinen, että siihen kannattaa tutustua eri aikoina. Se on aito kulttuuritalo, joka muuttaa muotoaan niin päivin ja öin kuin myös kesällä ja talvella. Talkootyönä vanhasta viljamakasiinistä kulttuuritaloksi ja monipuoliseksi ravintolaksi synnytetty ravintola Telakka on nähtävyys itsessään.

    LUE MYÖS

    Keikkapaikkalegenda syntyi sattumalta – monipuolisuus, erilaisuus ja akustiikka 30-vuotiaan Telakan supervoimina

    Telakka on kulttuuria lavalla ja lautasilla – Jussi Oksalan tinkimättömyys vaatii keittiöltä käsityötä

    Ravintolaesittely: Telakka

    Livemusiikki: telakka.eu/ravintola/ohjelma

    Teatteriesitykset: www.teatteritelakka.fi

    Telakan keikat KOHOKOHTIA



    MAINOS