Giuseppe Verdi: La Traviata

0
Giuseppe Verdi: La Traviata
Tampereen Oopperan La Traviata Tampere-talossa. Kuvassa Marjukka Tepponen, kuva: Ville Paasimaa

[TAPAHTUMA ALKANUT JA MAHDOLLISESTI MENNYT]
  TEE UUSI TAPAHTUMAHAKU


[td_block_text_with_title custom_url="https://kohokohdat.fi/tampere/tapahtumat-tampere/" custom_title="TAPAHTUMAKALENTERI"] KEIKAT TEATTERIT RAVINTOLAT FESTIVAALIT KLASSINEN JAZZ URHEILU[/td_block_text_with_title]
  ti 12.3.   15:00
  Tampere-talo | Yliopistonkatu 55, Tampere

Tampereen Oopperan kevään oopperatuotanto on Giuseppe Verdin La Traviata. Suosikkioopperaa tähdittävät Marjukka Tepponen, Paolo Fanale ja Arttu Kataja.

Oopperan ensi-ilta on Tampere-talossa lauantaina 2. maaliskuuta 2024. Esityksiä on kuusi. Teoksen ohjaa Samuel Harjanne, ja Tampere Filharmoniaa johtaa Giancarlo Andretta.

– Luvassa on upean romanttisen musiikin lisäksi visuaalista ilotulitusta ja elokuvallista otetta, kun Moulin Rouge, Pretty Woman ja Great Gatsby lyövät kättä Ison salin lavalla. Violettan traaginen tarina koskettaa vuosikymmenestä toiseen. Haluan ohjauksessani tutkia eritoten sitä, kuinka vahva nainen saattoi selviytyä ja navigoida miesten maailmassa, jossa raha ja sosiaalinen status olivat kaikki kaikessa, ohjaaja Samuel Harjanne kertoo.

Giuseppe Verdin (1813–1901) säveltämä La Traviata kantaesitettiin Venetsiassa vuonna 1853, ja se on yksi maailman kaikkien aikojen esitetyimmistä oopperoista. Kolminäytöksinen ooppera perustuu Verdin aikalaisen Alexandre Dumas nuoremman (1824–1895) näytelmään Kamelianainen (1848), joka luetaan länsimaisen kaunokirjallisuuden kauneimpien rakkauskertomusten joukkoon. Tampereen Oopperassa La Traviata on esitetty aiemmin vain kaksi kertaa, vuosina 1949 ja 1969. Ensi kevään tuotanto saa taiteellisen työryhmän käsissä uuden tulkinnan, kun suosikkioopperan tapahtumat sijoitetaan 1800-luvun puolivälin sijasta 1920-luvun häikäisevään ja ylenpalttiseen Pariisiin.

Paluu kurtisaanin kenkiin ja Tampereelle

Pariisin hienostopiireissä vaikuttavan kurtisaani Violettan pääroolin tulkitsee sopraano Marjukka Tepponen, jonka näyttävä ura on kantanut hänet keskeisille kotimaisille ja kansainvälisille esiintymislavoille Itävallan Oper Grazia, New Yorkin Metropolitan-oopperaa ja Seattlen oopperaa myöten. Tampereen Oopperassa Tepposen rooleja ovat aikaisemmin olleet mm. Micaëla (Bizet: Carmen, 2020), Liisa (Madetoja: Pohjalaisia, 2017) ja Susanna (Mozart: Figaron häät, 2014). Tepponen teki ammattilaisdebyyttinsä vuonna 2008 Violettan roolissa Jyväskylän Oopperassa, mutta ei ole sen jälkeen rooliin palannut.

”La Traviata oli uralleni tärkeä lähtölaukaus. Violettan rooli on teknisesti hyvin laaja ja vaatii laulajalta kestävyyttä sekä monipuolista tulkintaa. Alkupuolen koloratuuriosuudet ja keimailevan kurtisaanin elkeet muuntuvat tapahtumien edetessä herkäksi lyyriseksi sopraanorooliksi. Otan ilolla haasteen vastaan. On ihanaa ja jännittävääkin palata Violettan kenkiin juuri Tampereelle, joka on minulle rakas mummolakaupunki. Tampereen Ooppera on upea työympäristö, yhteisö isolla y:llä. Koko Tampere-talo tekniikasta ja johdosta lähtien puhaltavat yhteen hiileen, ja Ison salin akustiikka on maailman huipputasoa”, Tepponen kertoo.

Paolo Fanale, kuva: Sandro Scalia
Paolo Fanale, kuva: Sandro Scalia

Violettaan rakastuvan Alfredon roolin laulaa Tampereen ensiesiintymisensä tekevä italialainen lyyrinen tenori Paolo Fanale. Etenkin Verdin, Mozartin ja Donizettin tulkitsijana tunnettu karismaattinen Fanale on viime kausina esiintynyt mm. Lontoon kuninkaallisessa oopperassa, Wienin valtionoopperassa, Lausannen oopperassa, Baijerin valtionoopperassa ja New Yorkin Metropolitan-oopperassa. Tammikuussa 2024 Fanale laulaa Alfredon roolin Berliinin valtionoopperan La Traviatassa.

Alfredon isän roolin laulaa Suomen kansainvälisesti menestyneimpiin baritoneihin lukeutuva Arttu Kataja, joka on kuulunut Berliinin valtionoopperan solistikuntaan vuodesta 2006. Kataja on vieraillut mm. Theater an der Wienissä, Théatre du Capitolissa Toulousessa, Teatro Municipalissa Santiago de Chilessä, Savonlinnan Oopperajuhlilla, Kansallisoopperassa sekä lukuisilla festivaaleilla Suomessa ja Euroopassa. Tampereen Oopperassa Kataja hurmasi viimeksi keväällä 2022 Taikahuilu-oopperan Papagenon roolissa.

La Traviata -oopperan liput ovat myynnissä Tampere-talon lipunmyyntikanavissa. Yli 10 hengen ryhmät voivat varata liput laittamalla sähköpostia osoitteeseen ryhmamyynti@tampere-talo.fi tai soittamalla puh. +358 3 243 4501 (ma–pe klo 10–16).

Verdi: La Traviata

Musiikinjohto Giancarlo Andretta
Ohjaus Samuel Harjanne

Tampere Filharmonia
Tampereen Oopperan kuoro
Kuorokapellimestari Heikki Liimola

Lavastus Peter Ahlqvist
Pukusuunnittelu Tinja Salmi
Valosuunnittelu Ville Syrjä
Videosuunnittelu Toni Haaranen
Koreografia Jack Johansson

Rooleissa

Violetta Valéry – Marjukka Tepponen
Alfredo Germont – Paolo Fanale
Giorgio Germont – Arttu Kataja
Gastone de Letoriés – Tuomas Miettola
Flora Bervoix – Niina Keitel
Annina – Elli Vallinoja
Tohtori Grenvil – Markus Suihkonen
Paroni Douphol – Ville Rusanen
Markiisi d’Obigny – Jussi Juola
Lähetti – Juho Sten

Tuotanto Tampere-talo Oy, yhteistyössä Tampere Filharmonia ja Harjanne Company Ltd Oy

Esitykset ja liput

La 2.3.2024 klo 19, ensi-ilta
Ke 6.3.2024 klo 19
La 9.3.2024 klo 15
Ti 12.3.2024 klo 19
To 14.3.2024 klo 19
La 16.3.2024 klo 15

Liput 106/94/74 €
Eläkeläiset 98/86/66 €
Lapset ja nuoret (alle 16-v.) ja opiskelijat 40 €

 

 


Tapahtumat > Klassinen


Giuseppe Verdi: La Traviata
  ti 12.3.
  15:00
  Hintaluokka:  
  Tapahtuma verkossa


Kesän majoitustarjoukset tapahtumien yhteydessä

Omenahotels kesäkampanjassa huoneet -20%.

Etukoodi: KESA20 Tarjoushintaisia huoneita saatavilla rajoitettu erä.

Tapahtumapaikka


Tampere-talo Tampere-talo
 Yliopistonkatu 55
Tampere

Hotellit läheisyydessä


Tuletko Tampereelle yöksi? Katso vapaat hotellit kävelymatkan päässä tästä tapahtumapaikasta.

Täydellinen Tampere-talo kokemus

Täydennä ravintola- ja majoituselämyksillä

Ravintoloita lähellä Tampere-taloa

Ravintola Tuhto | 0m
Tampere-talon ravintola Tuhto on perinteistä ja paikallisuudesta ammentava, maku edellä menevä oman rahan ravintola.


 

Ravintola Myllärit on ravintola lähellä Tampere-taloa ja Nokia Arenaa.Ravintola Myllärit | 60m
1903 valmistuneessa myllyssä vuodenaikojen mukaan elävä ravintola Myllärit on tunnelmallinen ruokaravintola Tampere-talon vieressä.


 

Ravintola Dabbal ravintola dabbal | 200m
Pohjoisen maut Tampereella. Konstailematonta lappilaista ruokaa ja tunnelmaa.


 

Hotelli lähellä Tampere-taloa

Uudenvuoden staycation TampereellaLapland Hotel Tampere
Lapin lumoa ja tunnelmaa aivan Tampere-talon, Telakan ja Pakkahuoneen läheisyydessä.


Lapland Hotel Arena
Lapin lumoa ja tunnelmaa Nokia Arenan, Tampere-talon, Telakan ja Pakkahuoneen läheisyydessä.


Scandic Station
Moderni Scandicin hotelli aivan rautatieaseman vieressä. Rento ravintola ja tyylikkäät huoneet, joissa useassa kylpyamme ja osassa oma parveke ja sauna.

Kaikki hotellit Tampere-talon läheisyydessä

 

Tampere-talon kotisivut

Tampere-talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Tampere-talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.

 

Tampere-talo KOHOKOHTIA

to 15.10.19:00 Clearwater Creedence Revival - Fortunate Son Tour 2026Tampere-talo
pe 16.10.19:00 Viiden tähden -kiertueTampere-talo
la 17.10.14:00 Lapsuuden sankarit -juhlakiertue - Miljoonasade 40 vuottaTampere-talo
la 17.10.19:00 Hector & Power BandTampere-talo
la 17.10.19:00 Lapsuuden sankarit -juhlakiertue - Miljoonasade 40 vuottaTampere-talo
la 17.10.19:00 Miljoonasade 40 vuotta: Lapsuuden sankarit -juhlakiertueTampere-talo
su 18.10.15:00 Muistoissamme Tapani Kansa -JuhlakonserttiTampere-talo
pe 23.10.19:00 Tampereen Ooppera: Naisen ääniTampere-talo
la 24.10.19:00 Arppa: Akustisesti saleissaTampere-talo
la 24.10.19:30 Kebnekajse (SE)Tampere-talo
ma 26.10.19:00 Nouse luonto - lauluja monimuotoisuudestaTampere-talo
ti 27.10.19:00 Zucchero (IT)Tampere-talo
pe 30.10.19:00 Tampere Filharmonia: Kauneuden kosketusTampere-talo
su 1.11.19:00 YAMATO - The Drummers of JapanTampere-talo
to 5.11.19:00 Jenni VartiainenTampere-talo
pe 6.11.09:45 Tampere Filharmonia: Kurkistus kenraaliharjoitukseenTampere-talo
pe 6.11.19:00 Tampere Filharmonia: Myrskyn silmässäTampere-talo
pe 6.11.19:00 Tuure KilpeläinenTampere-talo
la 7.11.19:00 Aliisa SyrjäTampere-talo
su 8.11.15:00 Faunien iltapäivä: Nautinnon huumaaTampere-talo
1 2 3

[td_block_text_with_title custom_url="https://kohokohdat.fi/tampere/tapahtumat-tampere/" custom_title="TAPAHTUMAKALENTERI"] KEIKAT TEATTERIT RAVINTOLAT FESTIVAALIT KLASSINEN JAZZ URHEILU[/td_block_text_with_title]
Manserock-näyttely - to 1.1. - to 31.12. -