
TTT:n ohjelmisto 2025 toi Kellariteatteriin Avioliitto on ikuista -klassikkofarssin, jota nähdään vielä kevätnäytäntökaudellakin ajalla 3.1.-7.3.2026.
”Avioliitto on ikuista!” julistaa self help-kirjojen tuore myyntimenestys, mutta kirjailijan oma liitto natisee kyllä liitoksissaan ja pahasti. Onnistuuko jo eroa suunnitteleva pariskunta pitämään kulisseja pystyssä vielä yhden kirjailijakiertueen ajan? Mitä kaikkea voikaan tapahtua kun sattuma ja tunteet puuttuvat peliin?
Kaksi näyttelijää ja kymmenen roolia: Farssi Avioliitto on ikuista on Teija Auvisen ja Tom Lindholmin taidonnäyte
Tampereen Työväen Teatterin farssi Avioliitto on ikuista (Tour de Farce) on klassikko täynnä vauhtia ja vaarallisia tilanteita. Kaikki kymmenen roolia hoituvat kahdella näyttelijällä. Teija Auvinen ja Tom Linhdolm tekevät näytelmän kuluessa noin 70 salamannopeaa pukuvaihtoa. Tommi Auvisen ohjaaman farssin ensi-ilta on tänään 18.9. Kellariteatterissa.
”Avioliitto on ikuista!” on self help-kirjojen tuore myyntimenestys. Mutta kirjailijan oma liitto natisee kyllä liitoksissaan ja pahasti. Onnistuuko jo eroa suunnitteleva pariskunta pitämään kulisseja pystyssä vielä yhden kirjailijakiertueen ajan? Mitä kaikkea voikaan tapahtua kun sattuma ja tunteet puuttuvat peliin?
Näyttelijä Teija Auvinen eläköityi TTT:stä keväällä, ja palaa nyt näyttämölle freelancerina.
Tour de Farcen käsikirjoitus Philip LaZebnik ja Kingsley Day
Suomennos Timo Mikkola
Ohjaus Tommi Auvinen
Lavastussuunnittelu Aatu Rantanen ja Jaana Aro
Pukusuunnittelu Jaana Aro
Tapahtumat > Teatteri ja tanssi
Avioliitto on ikuista
to 5.3.18:30
Hintaluokka:
Tapahtuma verkossa
Tapahtumapaikka
| Tampereen Työväen Teatteri Hämeenpuisto 28 Tampere 33210 Hotellit läheisyydessä Tuletko Tampereelle yöksi? Katso vapaat hotellit kävelymatkan päässä tästä tapahtumapaikasta. |
Tampereen Työväen Teatteri on Tampereella vuodesta 1901 lähtien toiminut teatteri ja Suomen ainoa pääkaupunkiseudun ulkopuolella toimiva kansallinen näyttämö.
TOIMITUKSEN VINKKI! Muistathan varata lipun yhteydessä myös hotellihuoneen ja pöydän lähiravintolasta!
Suomen suurimmassa maakuntateatterissa on neljä näyttämöä: Suuri näyttämö, Eino Salmelaisen näyttämö, Kellariteatteri ja ravintolanäyttämö TTT-Klubi.
Katsojia teatterissa käy vuosittain noin 150 000. Ensi-iltoja on kaudessa noin kaksitoista. Valtaosa ensi-illoista on kantaesityksiä. Ohjelmistossa on lisäksi vierailuja sekä residenssiteoksia sekä eri esittävien taiteiden ryhmien ja laitosten kanssa tehtyjä yhteistuotantoja.
Katso TTT:n ohjelmisto ja kohokohdat
Tampereen Työväen Teatterin ohjelmisto: TTT:n kohokohdat syksyllä 2025
Ravintolat Tampereen Työväen Teatterin läheisyydessä | NÄYTÄ KAIKKI
Bistro Henriks | Etäisyys 70 m
Ravintola Bellmanni | Etäisyys 120 m
Hotellit Tampereen Työväen Teatterin läheisyydessä
Hotelli lähellä Tampereen Työväen Teatteri – Teatterilomailija majoittuu TTT:n kulmilla
Etäisyys 300 m
Hotelli lähellä Tampereen Työväen Teatteri
Hotelli lähellä Tampereen Työväen Teatteri – Teatterilomailija majoittuu TTT:n kulmilla
