KotiArkistoidutPepper on rento ravintola Kangasalla

Pepper on rento ravintola Kangasalla

KOTISIVUT RAVINTOLAESITTELY

Lounasravintolat Kangasala

Kangasalan tuore ravintola Pepper on rento ja mutkaton ruokapaikka sekä baari. Nokialla sijaitsevan isoveljensä tapaan joka päivä auki oleva ravintola panostaa ruokaan ja etenkin yhdessä koko perheen kanssa aterioimiseen.

Hiljattain uksensa aukaissut monipuolinen Pepper yhdistää rennon lounas- ja à la carte -ruokailun, mutta tarjoaa myös tilaisuuden tulla tuopilliselle. Aamupäivästä myöhäiseen iltaan avoinna oleva ravintola tarjoilee siis melkeinpä jokaiselle jotakin. Se on erityisen mukava paikka mennä lasten kanssa syömään.

Lastenannoksia on reilu valikoima, joka ei aliarvioi pienten makumieltymyksiä. Kestosuosikkien, kuten nakkien ja lihapullien lisäksi listalla on nimittäin myös mm. kalaa, pihviä ja risottoa. Monipuolisten ruokien lisäksi tenavia huomioidaan myös erilaisin ajanviettein. Lapsille on mm. oma kanta-asiakaskerho, jonka johtotähtenä on hilpeä hahmo, herra Pepper. Kerhoon kuuluvat lapset saavat monenlaisia etuja, omaa postia ja puuhatapahtumiakin järjestetään.

– Kerhoon kuuluvat lapset saavat rintamerkin, joka mukanaan ravintolaan ruokailemaan saapuva lapsi saa esimerkiksi jälkiruokajäätelön eurolla, kerhosta itsekin ilmeisen innostunut ravintoloitsija Mikko Hannula kuvailee ja kertoo viimeisimmän Pepper-tapahtuman olleen taas menestys.

Pepperin à la carte -listalta löytyy annoksia monenlaiseen ja -kokoiseen nälkään siivistä ja angus-burgerista ankkaan sekä paistetusta ahvenesta valkosipulilampaaseen. Klassikkoannos pippuripihvikin valikoimasta löytyy, eikä kesällä erityisen houkuttavien salaattiannosten mielijöitäkään ole unohdettu.

Lounasruokailu Pepperissä tarjoaa mukavan rauhoittumishetken keskellä päivää, sillä pöytiin tarjoiltavat annokset tekevät ruokailusta astetta nautinnollisemman ja rennomman. Vain alkusalaatti haetaan noutopöydästä.

– Olemme halunneet rakentaa lounasruokailun niin, että meillä on erillisiä pöytiin tarjoiltavia lounasannoksia valittaviksi, mutta myös à la carte -listalta voi tilata silloin. Annokset saapuvat pöytäseurueelle aina samanaikaisesti, tilasivat he sitten lounasta tai listalta. Ja alkusalaattia saavat ottaa lounasaikaan listalta tilaavatkin. Kaikki ovat tasaveroisessa asemassa.

Teksti ja kuvat: Ronja Honko, Lifestyle Media Oy

KOTISIVUT RAVINTOLAESITTELY

Toni Honko
Toni Honko
KOHOKOHDAT.FI, Lifestyle Media Oy, 040 591 8219, toni.honko@kohokohdat.fi

KERRO MUILLEKIN



Ravintola Tampere kassajärjestelmä

Ravintolat Tampere – Dabbal Kitchen & Bar

karaokebaari Tampere

AJANKOHTAISTA

Lisää luettavaa
SINUA VOISI KIINNOSTAA

Oma paikka Tornihotellin huipulla – Moro Sky Barista voi nyt varata VIP-sohvaryhmän

Moro Sky Bar lukeutuu Tampereen tunnetuimpiin katto- ja näköalabaareihin....

Lounasristeilyle Laukontorilta – m/s Silver Sky:n noutopöydän antimet nautitaan saaristomaisemissa

Laukontorilta järjestetään m/s Silver Sky -ravintolalaivan kyydissä kiireettömiä lounasristeilyjä Pyhäjärven...

Utopia – uusi maailmanlopun ravintola on juomaa, ruokaa ja Linnunradan liftareita

Uusi ravintola Utopia tarjoilee juomaa, ruokaa, ohjelmaa ja kosmista...

Joonas Sammal nousi Huberin keittiömestariksi – taustalla lihanleikkaajasuvun perinteet ja huippukeittiöiden opit

Joonas Sammal on lihanleikkaajasuvun vesa, joka innostui ruoanvalmistuksesta palavasti...