KotiRavintolat TampereGeorgialainen ravintola Tbilisi avasi Kuninkaankadun kävelykadun äärelle

Georgialainen ravintola Tbilisi avasi Kuninkaankadun kävelykadun äärelle

Tampereen etnisten ravintoloiden uusin tulokas on entisen Kuninkaankadun Gopalin tiloihin itsensä tyylillä sisustanut georgialainen ravintola Tbilisi.

Georgialainen ravintola Tbilisi Tampereella – Uusi ravintola Kuninkaankadulla.
Georgialainen ravintola Tbilisi Tampereella – Uusi ravintola Kuninkaankadulla. Kuva: Kohokohdat.fi

Ville Haapasalon nyt jo ovensa sulkenut Purpur aloitti Tampereella georgialaisten ravintoloiden aallon vuonna 2017. Kyseisen ravintolan makujäljissä seurasi muun muassa viime vuonna avattu Rioni-ketjun edustaja. Nyt saapui Tbilisi.

Tbilisi on georgialaislähtöisten ystävien ja perheen pyörittämä ravintola. Yhdistävä tekijä ravintoloitsijoilla on Purpur, jossa työskentelystä tiimissä on kokemusta useamman vuoden ajalta. Into ja halu perustaa oma ravintola sai lopulta Tbilisin muodon.

– Täysin autenttisen georgialaisen ruoan valmistaminen Suomessa on haasteellista, sillä raaka-aineet ovat täällä erilaisia. Olemme kuitenkin löytäneet keinot valmistaa ruoka aidon makuiseksi, ravintolasta kerrotaan.

Ravintolan viinit saapuvat Georgiasta. Samoin italialaista grappaa vastaava tšatša. Georgialaista oluttakin on odotettavissa.

Voit tutustua uuteen ravintolaan yhteistyökumpanimme Quandoo.fi:n sivuilla.

Uusi georgialainen ravintola Tampereella

Georgialainen uutuusravintola Rioni avasi Tampereen Rautatiekadulle

 

KERRO MUILLEKIN



Ravintola Tampere kassajärjestelmä

Ravintolat Tampere – Dabbal Kitchen & Bar

karaokebaari Tampere

AJANKOHTAISTA

Lisää luettavaa
SINUA VOISI KIINNOSTAA

Joonas Sammal nousi Huberin keittiömestariksi – taustalla lihanleikkaajasuvun perinteet ja huippukeittiöiden opit

Joonas Sammal on lihanleikkaajasuvun vesa, joka innostui ruoanvalmistuksesta palavasti...

Keikkapaikkalegenda syntyi sattumalta – monipuolisuus, erilaisuus ja akustiikka 30-vuotiaan Telakan supervoimina

Tullinaukion vanhasta viljamakasiinista piti tulla tila teatterille, mutta Telakka...

Oluthuoneen terassikauden avajaiset – musaa, makkaraa ja uutuusoluita kävelykadulla

Tänä vuonna jo komeat 30 vuotta täyttävä Oluthuone viettää...

Parsakausi Tampereen ravintoloissa – parsaa lautasilla ja kevättä rinnassa

Parsakausi on käynnistynyt Tampereen ravintoloissa, ja kevään sesonki näkyy...