Gruppen Fyra & Kauri Honkakoski: Saattue

[TAPAHTUMA ALKANUT JA MAHDOLLISESTI MENNYT]
  TEE UUSI TAPAHTUMAHAKU


pe 31.3. Aika: 18:00
Kanneltalo | Klaneettitie 5, Helsinki | iCal

Gruppen Fyran 25-vuotisjuhlavuonna 2023 nähdään Kauri Honkakosken ohjaama uutuusteos Saattue, joka on harras ja makaaberi sielunmessu uskomattomille.

Camp-henkinen seurakunta kokoontuu kaipaamaan kuolleita ja kurottelemaan kohti lohtua. Edesmenneet vapautuvat, mutta löytävätkö jäljelle jääneet rauhan?

Saattue on kollektiivisen alitajunnan maisemaan asettuva runollinen rituaalien kuva. Ohjaaja Kauri Honkakoski ja tanssiryhmä Gruppen Fyra jatkavat fyysisen teatterin ja nykytanssin yhdistämistä omintakeisella tavallaan. Saattue on työryhmän Kuolema-trilogian itsenäinen toinen osa. Ensimmäinen osa Juhlat (Kanneltalo, 2021) kertoi elämän pelosta – siinä neljä ihmistä takertui epätoivoisesti menneeseen.


Tapahtumat Teatteri ja tanssi


Gruppen Fyra & Kauri Honkakoski: Saattue
pe 31.3.
18:00
Hintaluokka: 20/15 €
Tapahtuma verkossa

Tapahtumapaikka


Kanneltalo
 Klaneettitie 5
Helsinki

Hotellit läheisyydessä Kamppi

Kanneltalo on teatteri- ja konserttitalo, joka sijaitsee Kannelmäen juna-aseman kupeessa, 13 minuutin junamatkan päässä Helsingin päärautatieasemalta.

Kanneltalon salissa esitetään vuosittain useita kantaesityksiä sekä monipuolista vierailuohjelmistoa. Esitystoiminnan lisäksi Kanneltalo on Kaarelan alueen asukkaiden yhteinen olohuone.

Kanneltalo KOHOKOHTIA

<a href="/tampere/ilmoita-tapahtuma/">Ilmoita tapahtuma tästä</a>



TULEVAT TAPAHTUMAT

<li>No events with this tag</li>

Lisää samanlaisia tapahtumia:
TEATTERIT TAMPERE | TEATTERIT HELSINKI | TEATTERIT OULU | TEATTERIT HÄMEENLINNA
Suomen teatterikaupungit ja niiden teatteriesitykset