KotiRavintolat TampereKesäravintolatPiemonten terassi kutsuu aurinkoiselle lounaalle ja tunnelmalliselle illalliselle kesäisin mauin

Piemonten terassi kutsuu aurinkoiselle lounaalle ja tunnelmalliselle illalliselle kesäisin mauin

Kotimaiset porsaan ribsit & aioli. Kuva Piemonte

Ravintola Piemonten terassilla kelpaa taas nautiskella! Mikäli mielii siemailla lasillisen olutta tai viiniä päivänpaisteessa tai ruokailla rauhallisen kadun aurinkoisella terassilla puiston äärellä, paras aikaikkuna on vaikka lounaan yhteydessä tai iltasella, jolloin terassitunnelma on parhaimmillaan.

Piemonten pieni katuterassi ja sivuun vedettävät ikkunat

Ravintolan sisäpuolellakin voi lämpimään ilta-aikaan nautiskella ulkoilmasta, sillä ravintolan isot ikkunat avautuvat kokonaan.

Kesän à la carte -lista toi mukanaan myös kesäisempiä annoksia maisteltaviksi. Suvinen annoskavalkadi listalta poimittuna voisi alkaa vaikkapa kotimaisilla porsaanribseillä aiolin kera.

Ystävänpäivä Piemontessa– Piemonten kesässä herkutellaan myös tomaatilla. Kokeile vaikka bruschetta-annosta tai
paahdettua tomaattirisottoa, ravintoloitsija Sakari Keinänen vinkkaa.

– Kotimaista naudan ulkofileetä grillattujen kasvisten kanssa on hyvä valinta terassilla ruokailtuna. Ja kasvisvaihtoehtona pöytiin tarjoillaan mehevää täytettyä munakoisoa raikkaan salaatin kera, Keinänen jatkaa.

Talon italaialaisten jälkiruokaherkkujen, kuten sorbetin tai raparperipannacotan seuraksi on mukavaa maistella lasillinen kuohuviiniä.

Toni Honko
Toni Honko
KOHOKOHDAT.FI, Lifestyle Media Oy, 040 591 8219, toni.honko@kohokohdat.fi

KERRO MUILLEKIN



Ravintola Tampere kassajärjestelmä

karaokebaari Tampere

AJANKOHTAISTA

Lisää luettavaa
SINUA VOISI KIINNOSTAA

Kahvila Laikku avautuu syksyllä Tampereen G Livelabista tutun huipputiimin operoimana

G Livelab Tampereen ja Nekalabin operaattori avaa kahvilan Kulttuuritalo...

Bistro Henriks ja Heart of Spain pintxokilpailun 2026 voittoon

Tamperrada-pintxofestivaalin yksimielinen ammattilaisraati rankkasi kisan voittajaksi Bistro Henriksin Possumunkki...

Martatkin kannustavat sienestämään – suosi sieniruokia myös tamperelaisravintoloissa

Sienikausi on käynnissä eri puolilla Suomea ja se näkyy...

Oluen matka tynnyristä lasiin uudistui huipputekniikalla tamperelaisessa irlantilaisbaarissa

Guinnessia kermaisella suutuntumalla. Typpikaasun valmistusta huoneilmasta ja olutkohtaista kaasun...