Ravintolat TampereViinitimon perjantaipullot

Viinitimon perjantaipullot

[TAPAHTUMA ALKANUT JA MAHDOLLISESTI MENNYT]
  TEE UUSI TAPAHTUMAHAKU


  pe 10.10.   18:00
  Winebistro 1910 | Kauppakatu 4,, Tampere, 33200

Viinitimon perjantaipullot tuo syksyyn ainutlaatuisen tilaisuuden maistaa harvinaisia espanjalaisia viinejä pienessä ja rennossa seurassa. Illan aikana maistetaan kaksi Bodega Sierra Almagreran viiniä, jotka ovat peräisin Almerian maakunnasta Sierra Almagreran kupeesta, noin 350 metrin korkeudelta merenpinnasta.

Välimeren aavikkoilmasto – kuumat päivät, kylmät yöt ja vähäinen sateisuus – antaa viineille erityisen luonteen ja vivahteikkaan maun. Caballo Español Gold Edition 2020 on Shiraz–Tempranillo -sekoitus, kun taas Caballo Español 2020 yhdistelee Shirazia, Tempranilloa, Monastrellia ja Garnachaa.

Pullojen näyttävät hevosfiguurit ovat maailmankuulun taiteilijan Alberto Serrano Rodríguezin käsialaa. Hänen töitään löytyy muun muassa Thyssen-Bornemisza-museosta ja Vatikaanin kokoelmista.

Kyseessä on myös harvinainen tilaisuus: nämä viinit ovat Suomessa saatavilla vain nyt, ja seuraavan kerran vasta vuonna 2027.

Viinitimon perjantai pullot
Pe 10.10. klo 18.00–19.00
Kaksi viiniä / 15 € per henkilö
Paikkoja rajoitetusti – vain 12 osallistujalle


Tapahtumat > Baaritapahtumat


Viinitimon perjantaipullot
  pe 10.10.
  18:00
  Hintaluokka: 15 €  
  Tapahtuma verkossa


Tapahtumapaikka


Winebistro 1910 Winebistro 1910
 Kauppakatu 4,
Tampere
33200

Hotellit läheisyydessä


Tuletko Tampereelle yöksi? Katso vapaat hotellit kävelymatkan päässä tästä tapahtumapaikasta.

Winebistro 1910 KOHOKOHTIA



Pinot Noir viikon tasting - Pinot noir & co - to 22.10. - 16:00


Ravintola Tampere kassajärjestelmä

karaokebaari Tampere