
Kolmipäiväiseksi kasvaneen Hidasta elämää -festivaalin ohjelma tuo kesällä 2026 Vinhan kirjakaupan sen puutarhan miljööseen kesäisiä elämyksiä 24.–25.7.2026.
Musiikkia ja rentoa, yhteisöllistä kesätunnelmaa
Vinhan kirjajuhlat on kirjallisuus- ja kulttuuritapahtuma, jonka ydin on kotimainen kirjallisuus. Ohjelma rakentuu kirjailijahaastatteluista, mutta mukana on myös kuvataidetta ja livemusiikkia.
Tapahtuman ohjelma muodostuu asiantuntijaluennoista, keskusteluista, workshopeista, musiikista ja tanssista. Livemusiikista vastaavat Liisa Akimof, Topi Saha, Kauko Röyhkä.
Live-musiikin kohokohtia
Hidasta elämää -festivaali: Kauko Röyhkä ja Jósen Pimeä Puoli
Festivaali antaa mahdollisuuden hengähtää kesän sylissä, idyllisen 120-vuotiaan Vinhan kirjakaupan ja Ruoveden leppoisan tunnelman keskellä. Se sisältää pysähtymistä itsensä ja kesän kauneuden äärelle. Festivaalilla kohtaavat kirjallisuus, taide ja henkinen hyvinvointi. Festivaalialueelle rakennetaan kävijöitä palvelemaan food corner ja basaarialue. Paikalliset hyvinvointialan yrittäjät ovat esillä omalla pisteellään. Tapahtuma toteutetaan yhteistyössä Ruoveden kunnan kanssa.
Vinhan toiminnan sydämenä on perinteinen kivijalkakauppa, jonka ympärille on kehitetty idyllinen kulttuurikeskus ja matkailukohde. Vinha on kirjakauppa, antikvariaatti, majoitus, galleria, kahvila kesäterasseineen ja paljon tapahtumia. Vinhan kirjakaupassa vierailee vuosittain yli 55 000 ihmistä.
Hidasta elämää on Suomen suurin kokonaisvaltaisen hyvinvoinnin media, jonka sisällön tuottajina toimivat asiantuntijat ja bloggarit. Hidasta elämää on omalta osaltaan mahdollistamassa sitä, että kokonaisvaltainen – ja etenkin henkinen – hyvinvointi lisääntyy Suomessa. Hidasta elämää -sivustolla vieraili viime vuonna 4,5 miljoonaa ihmistä ja sivuston juttuja luettiin 8,6 miljoonaa kertaa.
Tapahtumat > Elämykset & huvit
Hidasta elämää -festivaali 2026
pe 24.7. - la 25.7.Hintaluokka:
Tapahtuma verkossa
ESIINTYJÄT: 2026: Emma Alftan, dekkaristi ja tietokirjailija JP Koskinen, Finlandia-palkittu Olli Jalonen, Pariisista Ruovedelle saapuva kirjailija Anneli Vehkoo sekä kirjailija ja lauluntekijä Kauko Röyhkä. Ilta huipentuu musiikkiin ja siitä vastaavat Kauko Röyhkä ja Jósen Pimeä Puoli, jossa soittavat Jóse Mäenpää, Arto Nurmi ja Jussi Miettola, ...
Kevään majoitustarjoukset tapahtumien yhteydessä
Omenahotels kevätkampanjassa huoneet alk. 59 €/yö.
Etukoodi: KEVAT59 Tarjoushintaisia huoneita saatavilla rajoitettu erä.
Tapahtumapaikka
| Vinhan kirjakauppa Ruovedentie 15 Ruovesi Hotellit läheisyydessä Tuletko Tampereelle yöksi? Katso vapaat hotellit kävelymatkan päässä tästä tapahtumapaikasta. |




