
BBQ & Burger Pop Up on BBQ-tapahtuma Villa Hakkarissa, jossa smoukkerit ja grillit kuumenevat kahden päivän ajan 22.-23.7.2026. Tarjolla on keittiömestari Arto Rastaan ja Pihvifriikin suunnittelema lihaisa menu. Molempien kokkien omat signature burgerit bbq-lautanen on valmistettu lähiraaka-aineista. Raaka-aineina on käytetty Suklaahiehon briskettiä sekä pirkanmaalaisen Metsärannan lihan possun ribsejä. Metsärannan tila sijaitsee aivan Taikayöntien varrella, joka on yksi Suomen kauneimmista maisemateistä.
Suklaahieho on harvinaisuus, joka kasvaa ruohon ja suklaan voimin
Atrian mukaan suklaahieho on harvinainen suomalainen maitorotuinen nauta, jonka ruokavaliossa on hyödynnetty suklaata. Sen naudanrinnasta eli brisketistä leikattu pala on erittäin marmoroitunutta ja mureaa.
Villa Hakkari sijaitsee Lempäälässä asuntomessualueen lähettyvillä. Lue lisää aiheesta Asuntomessut Lempäälässä.
Arto Rastas on Tampereella, Helsingissä ja Lapissakin vaikuttava ravintoloitsija, jonka catering-yritys on toiminut vuosia Lempäälän Villa Hakkarista käsin. Usean ravintolan ja kokkikoulun omistaja on hyvän ruoan ja ruoanlaiton ystävä, joka on tullut suomalaisille tutuksi myös kokkaamisesta Ronaldolle.
Hänen uransa rohkeimpia ravintola-avauksia on ollut maisemaravintola Periscope jättiterasseineen. Rastaan nimikkoravintola Dining 26 by Arto Rastas täytti äskettäin kymmenen vuotta.
LUE LISÄÄ: Dining 26:n konsepti on kantanut jo 10 vuotta
Dining 26:n konsepti on kantanut jo 10 vuotta – suosittu ravintola syntyi vahingossa
Tapahtumat > Ravintolat
BBQ & Burger Pop Up: Arto Rastas ja Pihvifriikki Villa Hakkarissa
ke 22.7. - to 23.7.00:00
Hintaluokka:
Tapahtuma verkossa
Kesän majoitustarjoukset tapahtumien yhteydessä
Omenahotels kesäkampanjassa huoneet -20%.
Etukoodi: KESA20 Tarjoushintaisia huoneita saatavilla rajoitettu erä.
Tapahtumapaikka
| Ravintola Villa Hakkari Kuokkalantie 5 Lempäälä Hotellit läheisyydessä Tuletko Tampereelle yöksi? Katso vapaat hotellit kävelymatkan päässä tästä tapahtumapaikasta. |
RAVINTOLAESITTELY | RAVINTOLA VILLA HAKKARI
Ravintola Villa Hakkari KOHOKOHTIA
| ke 22.7. - to 23.7. | 00:00 BBQ & Burger Pop Up: Arto Rastas ja Pihvifriikki Villa Hakkarissa | Ravintola Villa Hakkari |
|---|



