Tampereen G Livelab järjestää lokakuussa 2026 joogakonsertin, jossa esiintyy elektronisen musiikin visionääri Lawrence English

Elektronisen musiikin visionääri Lawrence English esiintyy G Livelabissa tiistaina 6.10. ja sen voi kokea joogamatoilla leväten. G Livelabin tiedotuksen mukaan ajatus on tarjota kuulijoille rauhoittava hetki, joka avaa tilaa syvälle kuuntelulle.
Konsertissa esiintyvä Lawrence English on australialainen taiteilija, säveltäjä ja kuraattori. Hänen työnsä liikkuu monenlaisten esteettisten tutkimusten parissa ja tarkastelee kysymyksiä tilasta, toimijuudesta ja muistista. English hyödyntää voimakkaasti kehollisia live-esityksiä ja paikkasidonnaisia installaatioita, jotka kutsuvat yleisön pohtimaan suhdettaan kuuntelemiseen, paikkaan ja ruumiillisuuteen.
Viimeisen vuosikymmenen aikana English on tutkinut ääntä kehollisen kokemuksen välineenä ja pyrkinyt jakamaan kiinnostustaan äänen transformatiivisiin ja aisteja ylittäviin mahdollisuuksiin. Vuonna 2022 Institute of Modern Art nimesi hänet vuoden kunniatoimijaksi. Hänen yhteistyökumppaneihinsa lukeutuvat mm. Alessandro Cortini, Xiu Xiu, Loscil, William Basinski ja Merzbow.
G Livelab Tampere tarjoaa joogamatot kaikille lipunostajille. Yleisö voi tuoda myös omat joogamatot mukanaan.



