TEATTERIT HELSINKI

pe 25.10. Ihmisen ääni
Ranskan 1900-luvun suurimpiin dramaturgeihin, runoilijoihin ja elokuvaohjaajiin kuuluvan Jean Cocteaun klassikko nähdään...
pe 25.10. Invictus - voittamaton
Leipäteatterin syksyn syksyn 2019 uutuusnäytelmä on Miro Apostolakiksen ohjaama Invictus...
pe 25.10. Luksusmuijat 2
Luksusmuijat 2 on työryhmän Pinja Flink, Sesa Lehto ja Anna...
pe 25.10. Mies joka rakasti järjestystä
Helsingin Kaupunginteatterin ja Turun Kaupunginteatterin yhteistyönä nähtävänä näyttämöversiona Arena-näyttämöllä esitetään...
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

TÄLLÄ VIIKOLLA TÄSSÄ KUUSSA ENSI KUUSSA TULEVAT ENSI-ILLAT

LOKAKUU 2019

maanantai 21.10.2019


ma 21.10.18:30 Pieni merenneitoHelsingin Kaupunginteatteri, Suuri näyttämö
ma 21.10.19:00 GabrielKansallisteatteri
ma 21.10.19:00 Invictus - voittamatonAlakulttuurikeskus Loukko
ma 21.10.19:00 Ingmar Bergman: Kohtauksia eräästä avioliitostaKansallisteatteri
ma 21.10.19:00 Kolme sisartaKansallisteatteri
ma 21.10.19:00 Lava-ammuntaa VIRyhmäteatteri, Helsinginkadun näyttämö
ma 21.10.19:00 Syleily – Puolitotuuksia pimeässäTeatteri Jurkka

tiistai 22.10.2019


ti 22.10.18:30 Pieni merenneitoHelsingin Kaupunginteatteri, Suuri näyttämö
ti 22.10.19:00 Anton Tsehov: LokkiKansallisteatteri
ti 22.10.19:00 Clément Michel: Kolmen kimppaHelsingin Kaupunginteatteri, Studio Pasila
ti 22.10.19:00 PelleKansallisteatteri
ti 22.10.19:00 Don Quijote – lämminhenkinen komedia ystävyydestä ja idealismistaTeatteri Avoimet ovet
ti 22.10. 19:00 Ihmisen ääniKansallisteatteri
ti 22.10.19:00 Mies joka rakasti järjestystäHelsingin Kaupunginteatterin Arena-näyttämö
ti 22.10.19:00 Okko Leo: Onnellisten saari - Kaupunginosakomedia radikalisoitumisestaRyhmäteatteri, Helsinginkadun näyttämö
ti 22.10.19:00 Rosa Liksom - Susanna Airaksinen: EverstinnaHelsingin Kaupunginteatteri, Pieni näyttämö
ti 22.10.19:00 Syleily – Puolitotuuksia pimeässäTeatteri Jurkka
ti 22.10.19:00 Valehtelijan peruukkiKOM-Teatteri
ti 22.10.19:00 Yksinäisten kaupunkiKapsäkki

keskiviikko 23.10.2019


ke 23.10.18:30 Pieni merenneitoHelsingin Kaupunginteatteri, Suuri näyttämö
ke 23.10.19:00 Anna-Mari Karvonen: AsennotQ-Teatteri
ke 23.10.19:00 Anton Tsehov: LokkiKansallisteatteri
ke 23.10.19:00 Baby JaneAleksanterin teatteri
ke 23.10.19:00 Clément Michel: Kolmen kimppaHelsingin Kaupunginteatteri, Studio Pasila
ke 23.10.19:00 Ihmisen ääniKansallisteatteri
ke 23.10.19:00 Kissani Jugoslavia – Erään perheen taruKansallisteatteri
ke 23.10.19:00 Luksusmuijat 2Koko Teatteri
ke 23.10.19:00 Okko Leo: Onnellisten saari - Kaupunginosakomedia radikalisoitumisestaRyhmäteatteri, Helsinginkadun näyttämö
ke 23.10.19:00 RiistapolkuHelsingin Kaupunginteatteri, Pieni näyttämö
ke 23.10.19:00 Syleily – Puolitotuuksia pimeässäTeatteri Jurkka
ke 23.10.19:00 Täydellinen lauantaiHelsingin Kaupunginteatterin Arena-näyttämö
ke 23.10.19:00 Valehtelijan peruukkiKOM-Teatteri
ke 23.10.19:00 Yksinäisten kaupunkiKapsäkki

torstai 24.10.2019


to 24.10.12:00 Mauri Kunnas: Koiramäen Suomen historiaKansallisteatteri
to 24.10.19:00 Anna-Mari Karvonen: AsennotQ-Teatteri
to 24.10.19:00 Baby JaneAleksanterin teatteri
to 24.10.19:00 Fingerpori – Sarjakuva herää eloonHelsingin Kaupunginteatteri, Studio Pasila
to 24.10.19:00 PelleKansallisteatteri
to 24.10.19:00 Okko Leo: Onnellisten saari - Kaupunginosakomedia radikalisoitumisestaRyhmäteatteri, Helsinginkadun näyttämö
to 24.10.19:00 Pienet ketut – Suurten tunteiden jännitysnäytelmäHelsingin Kaupunginteatteri, Pieni näyttämö
to 24.10.19:00 PuhdistusTeatteri Jurkka
to 24.10.19:00 RuusuruoskaTeatteri Takomo
to 24.10.19:00 Täydellinen lauantaiHelsingin Kaupunginteatterin Arena-näyttämö
to 24.10.19:00 Yksinäisten kaupunkiKapsäkki

perjantai 25.10.2019


pe 25.10.14:00 VillahousuhäpeäTeatteri Avoimet ovet
pe 25.10.18:30 Mauri Kunnas: Koiramäen Suomen historiaKansallisteatteri
pe 25.10.18:30 Pieni merenneitoHelsingin Kaupunginteatteri, Suuri näyttämö
pe 25.10.19:00 Invictus - voittamatonAlakulttuurikeskus Loukko
pe 25.10.19:00 Anna-Mari Karvonen: AsennotQ-Teatteri
pe 25.10.19:00 Baby JaneAleksanterin teatteri
pe 25.10.19:00 Clément Michel: Kolmen kimppaHelsingin Kaupunginteatteri, Studio Pasila
pe 25.10.19:00 Duncan Macmillan: Kaikki hienot jutut Kansallisteatteri
pe 25.10.19:00 Ihmisen ääniKansallisteatteri
pe 25.10.19:00 Luksusmuijat 2Koko Teatteri
pe 25.10.19:00 Mies joka rakasti järjestystäHelsingin Kaupunginteatterin Arena-näyttämö
pe 25.10.19:00 Okko Leo: Onnellisten saari - Kaupunginosakomedia radikalisoitumisestaRyhmäteatteri, Helsinginkadun näyttämö
pe 25.10.19:00 PuhdistusTeatteri Jurkka
pe 25.10.19:00 RiistapolkuHelsingin Kaupunginteatteri, Pieni näyttämö
pe 25.10.19:00 RuusuruoskaTeatteri Takomo
pe 25.10.19:00 Valehtelijan peruukkiKOM-Teatteri

lauantai 26.10.2019


la 26.10.10:00 Hölmölän jouluKansallisteatteri
la 26.10.11:00 Hölmölän jouluKansallisteatteri
la 26.10.13:00 Mauri Kunnas: Koiramäen Suomen historiaKansallisteatteri
la 26.10.13:00 Pieni merenneitoHelsingin Kaupunginteatteri, Suuri näyttämö
la 26.10.13:00 Rosa Liksom - Susanna Airaksinen: EverstinnaHelsingin Kaupunginteatteri, Pieni näyttämö
la 26.10.13:00 Täydellinen lauantaiHelsingin Kaupunginteatterin Arena-näyttämö
la 26.10.13:00 PelleKansallisteatteri
la 26.10.14:00 Anna-Mari Karvonen: AsennotQ-Teatteri
la 26.10.14:00 Maailman ympäri 80 päivässäKapsäkki
la 26.10.14:00 Okko Leo: Onnellisten saari - Kaupunginosakomedia radikalisoitumisestaRyhmäteatteri, Helsinginkadun näyttämö
la 26.10.15:00 PuhdistusTeatteri Jurkka
la 26.10.15:00 Valehtelijan peruukkiKOM-Teatteri
la 26.10.19:00 Anton Tsehov: LokkiKansallisteatteri
la 26.10.19:00 Baby JaneAleksanterin teatteri
la 26.10.19:00 Fingerpori – Sarjakuva herää eloonHelsingin Kaupunginteatteri, Studio Pasila
la 26.10.19:00 Ihmisen ääniKansallisteatteri
la 26.10.19:00 Sapiens Kansallisteatteri
la 26.10.19:00 Kissani Jugoslavia – Erään perheen taruKansallisteatteri
la 26.10.19:00 Lava-ammuntaa VIRyhmäteatteri, Helsinginkadun näyttämö
la 26.10.19:00 Pienet ketut – Suurten tunteiden jännitysnäytelmäHelsingin Kaupunginteatteri, Pieni näyttämö
la 26.10.19:00 Täydellinen lauantaiHelsingin Kaupunginteatterin Arena-näyttämö
la 26.10.19:00 VillahousuhäpeäTeatteri Avoimet ovet

sunnuntai 27.10.2019


su 27.10.12:00 Red Nose Company: Keisarin uudet vaatteetAleksanterin teatteri
su 27.10.14:00 Invictus - voittamatonAlakulttuurikeskus Loukko
su 27.10.16:00 Luolamies: Martti SuosaloAleksanterin teatteri

maanantai 28.10.2019


ma 28.10.19:00 Fingerpori – Sarjakuva herää eloonHelsingin Kaupunginteatteri, Studio Pasila
ma 28.10.19:00 Mies joka rakasti järjestystäHelsingin Kaupunginteatterin Arena-näyttämö
ma 28.10.19:00 Okko Leo: Onnellisten saari - Kaupunginosakomedia radikalisoitumisestaRyhmäteatteri, Helsinginkadun näyttämö
ma 28.10.19:00 Pienet ketut – Suurten tunteiden jännitysnäytelmäHelsingin Kaupunginteatteri, Pieni näyttämö

tiistai 29.10.2019


ti 29.10.19:00 Anna-Mari Karvonen: AsennotQ-Teatteri
ti 29.10.19:00 Anton Tsehov: LokkiKansallisteatteri
ti 29.10.19:00 Ihmisen ääniKansallisteatteri
ti 29.10.19:00 Kiviä taskussa – KomediasuosikkiHelsingin Kaupunginteatteri, Studio Pasila
ti 29.10.19:00 PelleKansallisteatteri
ti 29.10.19:00 Sapiens Kansallisteatteri
ti 29.10.19:00 Mies joka rakasti järjestystäHelsingin Kaupunginteatterin Arena-näyttämö
ti 29.10.19:00 Okko Leo: Onnellisten saari - Kaupunginosakomedia radikalisoitumisestaRyhmäteatteri, Helsinginkadun näyttämö
ti 29.10.19:00 Pienet ketut – Suurten tunteiden jännitysnäytelmäHelsingin Kaupunginteatteri, Pieni näyttämö
ti 29.10.19:00 Valehtelijan peruukkiKOM-Teatteri
ti 29.10.19:00 RiivaajatTeatteri Jurkka

keskiviikko 30.10.2019


ke 30.10.13:00 Yhdestoista hetkiKansallisteatteri
ke 30.10.14:00 RuusuruoskaTeatteri Takomo
ke 30.10.18:30 Maailman ympäri 80 päivässäKapsäkki
ke 30.10.18:30 Mauri Kunnas: Koiramäen Suomen historiaKansallisteatteri
ke 30.10.18:30 Pieni merenneitoHelsingin Kaupunginteatteri, Suuri näyttämö
ke 30.10.19:00 Anna-Mari Karvonen: AsennotQ-Teatteri
ke 30.10.19:00 Invictus - voittamatonAlakulttuurikeskus Loukko
ke 30.10.19:00 RiivaajatTeatteri Jurkka
ke 30.10.19:00 Duncan Macmillan: Kaikki hienot jutut Kansallisteatteri
ke 30.10.19:00 Kiviä taskussa – KomediasuosikkiHelsingin Kaupunginteatteri, Studio Pasila
ke 30.10.19:00 Lava-ammuntaa VIRyhmäteatteri, Helsinginkadun näyttämö
ke 30.10.19:00 Leonard Cohen suomeksiTeatteri Avoimet ovet
ke 30.10.19:00 Luksusmuijat 2Koko Teatteri
ke 30.10.19:00 Mielensäpahoittajan miniäAleksanterin teatteri
ke 30.10.19:00 RiistapolkuHelsingin Kaupunginteatteri, Pieni näyttämö
ke 30.10.19:00 RuusuruoskaTeatteri Takomo
ke 30.10.19:00 Täydellinen lauantaiHelsingin Kaupunginteatterin Arena-näyttämö
ke 30.10.19:00 Valehtelijan peruukkiKOM-Teatteri

torstai 31.10.2019


to 31.10.18:30 Pieni merenneitoHelsingin Kaupunginteatteri, Suuri näyttämö
to 31.10.19:00 Clément Michel: Kolmen kimppaHelsingin Kaupunginteatteri, Studio Pasila
to 31.10.19:00 Ingmar Bergman: Kohtauksia eräästä avioliitostaKansallisteatteri
to 31.10.19:00 Kolme sisartaKansallisteatteri
to 31.10.19:00 Lava-ammuntaa VIRyhmäteatteri, Helsinginkadun näyttämö
to 31.10.19:00 Invictus - voittamatonAlakulttuurikeskus Loukko
to 31.10.19:00 Mielensäpahoittajan miniäAleksanterin teatteri
to 31.10.19:00 Rosa Liksom - Susanna Airaksinen: EverstinnaHelsingin Kaupunginteatteri, Pieni näyttämö
to 31.10.19:00 Täydellinen lauantaiHelsingin Kaupunginteatterin Arena-näyttämö
to 31.10.19:00 RiivaajatTeatteri Jurkka
to 31.10.19:00 VillahousuhäpeäTeatteri Avoimet ovet