JAZZ HELSINKI

Helsingin jazz-tapahtumat löydät Kohokohdat.fi -tapahtumakalenterista.

Jazz-buumi käy Helsingissä yhä kuumempana. Siksi ylläpidämme jazz-henkisistä tapahtumista omaa kalenteria. Tapahtumakalenterista löydät myös blues-, roots- ja etno-tyyppisiä tapahtumia.

JAZZ-KLUBIT

SEURAAVAKSI

Tapahtumia Helsingissä

SYYSKUU 2019

maanantai 16.9.


ma 16.9.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ma 16.9.20:00 Klasariklubi: Minna Pensolan vieraana Aarne PelkonenG Livelab
MA 16.9.20:30 JAZZ MONDAY: WADE MIKKOLA & FRIENDSStoryville Jazzklubi

tiistai 17.9.


TI 17.9.20:30 ROOTS TUESDAY WITH ISMO HAAVISTOStoryville Jazzklubi

keskiviikko 18.9.


ke 18.9.19:00 Timanttinen keikka: Onni BoiG Livelab
ke 18.9.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubi: Mikko Gunu Karjalainen Italian QuartetJuttutupa
KE 18.9.20:30 TRIBUTE TO RAT PACK: NAT NEWBORN TRIOStoryville Jazzklubi

torstai 19.9.


TO 19.9.20:30 DIXIE CLUB: ACOUSTIC DIXIE SIXStoryville Jazzklubi
to 19.9.17:00 Manala Afterwork Jazz: Arto Ikävalko, Joonas Tuuri ja Ville LuukkonenManala

perjantai 20.9.


pe 20.9.20:00Papa Albert Friday Jazz Club: Johanna Johnson ja Lassi KouvoPapa Albert
pe 20.9.20:00 Eleanoora RosenholmG Livelab
pe 20.9.21:00 Django Collective Helsinki -klubiManala
PE 20.9.20:30 MICKE & LEFTY FEAT. CHEFStoryville Jazzklubi
PE 20.9.23:00 JUSSI & THE BOYSStoryville Jazzklubi

lauantai 21.9.


LA 21.9.20:30 THE JUMPING CATS (RUS)Storyville Jazzklubi
LA 21.9.23:00 STORYVILLEN DISCOLAUANTAI: DJ JUZAStoryville Jazzklubi
la 21.9.21:00 Juttutuvan Ghettoklubi: Miki LamarrJuttutupa

sunnuntai 22.9.


su 22.9.19:00 Ritva Koskensuun levyn julkaisukeikkaJuttutupa

tulossa


ma 23.9.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
MA 23.9.20:30 JAZZ MONDAY: WADE MIKKOLA & FRIENDSStoryville Jazzklubi
TI 24.9.20:30 ROOTS TUESDAY WITH PEKKA HELINStoryville Jazzklubi
ke 25.9.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubi: Mikko Pettinen Why NotJuttutupa
ke 25.9.19:00 Jim Campilongo with the Fabulous M-Street Band (US/FI)G Livelab
KE 25.9.20:30 TRIBUTE TO RAT PACK: JUKI VÄLIPAKKA TRIOStoryville Jazzklubi
TO 26.9.22:00 SYYSKAUDEN AVAJAISET: BEN WATERS BAND (UK)Storyville Jazzklubi
to 26.9.19:00 Bianca Gismonti Trio (BR)G Livelab
to 26.9.17:00 Manala Afterwork Jazz: Arto Ikävalko, Joonas Tuuri ja Ville LuukkonenManala
to 26.9.19:00 Jeff ”Tain” Watts TrioKoko Jazz
pe 27.9.19:00 Marius Neset & Sointi Jazz OrchestraKoko Jazz
pe 27.9.20:00 Matti Johannes Koivun Uskomaton FolktrioG Livelab
pe 27.9.21:00 Afrojazz Club: Afrojazz Quintet feat Charlotta KerbsKansallisteatterin Lavaklubi
pe 27.9.21:00 Manala Late Night Jazz & Jam SessionManala
PE 27.9.22:00 BEN WATERS BAND (UK)Storyville Jazzklubi
LA 28.9.22:00 BEN WATERS BAND (UK)Storyville Jazzklubi
la 28.9.21:00 Marjo Leinonen & ViranomaisetJuttutupa
ma 30.9.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ma 30.9.19:00 We Jazz: Ilmiliekki Quartet & OK:KOAleksanterin teatteri
ma 30.9.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
MA 30.9.20:30 JAZZ MONDAY: WADE MIKKOLA & FRIENDSStoryville Jazzklubi

LOKAKUU 2019


ke 2.10.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
ke 2.10.19:00 Timanttinen keikka: 22-Pistepirkko SOLD OUTG Livelab
to 3.10.19:00 Color DolorG Livelab
to 3.10.17:00 Manala Afterwork Jazz: Arto Ikävalko, Joonas Tuuri ja Ville LuukkonenManala
pe 4.10.19:00 Leonard Cohen suomeksiTeatteri Avoimet ovet
pe 4.10.20:00Papa Albert Friday Jazz Club: Eva Vikman, Lassi Kouvo, Ilkka Hanski, Eki Vikman + jazzjamitPapa Albert
pe 4.10.20:00 Juhani Aaltonen - Arild Andersen Re-Union Trio (FI/NO) feat. Ilmari HeikinheimoG Livelab
PE 4.10.20:30 DDT JAZZBANDStoryville Jazzklubi
pe 4.10.22:30 Töölön Funk-klubiManala
pe 4.10.22:30 Töölön Funk-klubiManala
la 5.10.21:00 Ufon laulukerhoManala
ma 7.10.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 9.10.19:00 DDT plays the bluesAleksanterin teatteri
ke 9.10.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
to 10.10.17:00 Manala Afterwork Jazz: Arto Ikävalko, Joonas Tuuri ja Ville LuukkonenManala
to 10.10.19:00 Ruuskanen Railio Klubi: Hanhiniemi – Rauhala – MADKapsäkki
su 13.10.19:00 Jonathan Kreisberg, Nelson VerasKoko Jazz
ma 14.10.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ti 15.10.19:00 Favelan tiistaijazzit: Mikko Innanen, Tuure Koski, Joonas LeppänenBar Favela
ke 16.10.19:00 HerdKapsäkki
ke 16.10.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
to 17.10.17:00 Manala Afterwork Jazz: Arto Ikävalko, Joonas Tuuri ja Ville LuukkonenManala
pe 18.10.19:00 Leonard Cohen suomeksiTeatteri Avoimet ovet
pe 18.10.20:00Papa Albert Friday Jazz Club: Joonatan Rautio, Filemon von Numers ja Lassi KouvoPapa Albert
pe 18.10.21:00 Django Collective Helsinki -klubiManala
la 19.10.19:00 Aili IkonenKapsäkki
la 19.10.19:00 Leonard Cohen suomeksiTeatteri Avoimet ovet
su 20.10.19:00 Tommy & Ikaros: Mari Palo ja Juha HostikkaKapsäkki
ma 21.10.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 23.10.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
to 24.10.17:00 Manala Afterwork Jazz: Arto Ikävalko, Joonas Tuuri ja Ville LuukkonenManala
pe 25.10.19:00 Ida ElinaKapsäkki
pe 25.10.21:00 Manala Late Night Jazz & Jam SessionManala
ma 28.10.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 30.10.19:00 Leonard Cohen suomeksiTeatteri Avoimet ovet
ke 30.10.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
to 31.10.17:00 Manala Afterwork Jazz: Arto Ikävalko, Joonas Tuuri ja Ville LuukkonenManala

MARRASKUU 2019


pe 1.11.19:00 Timo Tuominen: Brel Final SpécialKansallisteatterin Lavaklubi
pe 1.11.20:00Papa Albert Friday Jazz Club: Pekka Toivanen, Lassi Kouvo, Pekka Sarmanto, Tommi Rautiainen + jazzjamitPapa Albert
pe 1.11.22:30 Töölön Funk-klubiManala
ma 4.11.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 6.11.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
to 7.11.17:00 Manala Afterwork Jazz: Arto Ikävalko, Joonas Tuuri ja Ville LuukkonenManala
la 9.11.21:00 Ufon laulukerhoManala
ma 11.11.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 13.11.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
to 14.11.17:00 Manala Afterwork Jazz: Arto Ikävalko, Joonas Tuuri ja Ville LuukkonenManala
pe 15.11.20:00Papa Albert Friday Jazz Club: Outi Jäppinen ja Lassi KouvoPapa Albert
pe 15.11.21:00 Django Collective Helsinki -klubiManala
ma 18.11.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ti 19.11.19:00 Favelan tiistaijazzit: Mikko Innanen, Seppo KantonenBar Favela
ke 20.11.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
to 21.11.17:00 Manala Afterwork Jazz: Arto Ikävalko, Joonas Tuuri ja Ville LuukkonenManala
to 21.11.19:00 Leonard Cohen suomeksiTeatteri Avoimet ovet
pe 22.11.19:00 Leonard Cohen suomeksiTeatteri Avoimet ovet
pe 22.11.21:00 Manala Late Night Jazz & Jam SessionManala
la 23.11.16:00 Musiikkia valosta ja vedestä: flamencokitaristi Toni Jokiniitty, Emilia Pokkinen ja Janne Marja-ahoTeatteri Avoimet ovet
ma 25.11.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 27.11.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
to 28.11.17:00 Manala Afterwork Jazz: Arto Ikävalko, Joonas Tuuri ja Ville LuukkonenManala
pe 29.11.20:00Papa Albert Friday Jazz Club: Tomi Kettunen, Teemu Åkerblom ja Lassi KouvoPapa Albert

JOULUKUU 2019


ma 2.12.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 4.12.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
to 5.12.17:00 Manala Afterwork Jazz: Arto Ikävalko, Joonas Tuuri ja Ville LuukkonenManala
la 7.12.21:00 Ufon laulukerhoManala
ma 9.12.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 11.12.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
to 12.12.17:00 Manala Afterwork Jazz: Arto Ikävalko, Joonas Tuuri ja Ville LuukkonenManala
pe 13.12.20:00Papa Albert Friday Jazz Club: Jazzjamit w/ Lassi Kouvo, Joonas Tuuri, Juho PeltoniemiPapa Albert
pe 13.12.22:30 Töölön Funk-klubiManala
ma 16.12.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ti 17.12.19:00 Favelan tiistaijazzit: Mikko Innanen, Eero Seppä, Jaska LukkarinenBar Favela
ke 18.12.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
to 19.12.17:00 Manala Afterwork Jazz: Arto Ikävalko, Joonas Tuuri ja Ville LuukkonenManala
pe 20.12.21:00 Django Collective Helsinki -klubiManala
ma 23.12.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa
ke 25.12.21:00 Rytmihäiriö -livejazzklubiJuttutupa
ma 30.12.20:00 Hilland mondays -livecountryklubiJuttutupa